| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dokształcanie pracowników

Dokształcanie pracowników

Obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 17 Kodeksu pracy). Nie jest to jednak obowiązek bezwzględny, ustawodawca nie przewidział bowiem sankcji prawnych za jego niedopełnienie. Pracodawca może zatem realizować go w ramach prowadzonej polityki szkoleniowej, stosownie do posiadanych środków finansowych.

5.2.1. Nauka ze skierowaniem

W przypadku kształcenia w formach pozaszkolnych tylko pracownik posiadający skierowanie ma prawo do takich świadczeń, jak:
● zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu,
● urlop szkoleniowy na udział w obowiązkowych zajęciach oraz zwolnienie z części dnia pracy, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Pod względem podatkowo-składkowym uprzywilejowane jest tylko dokształcanie w formach pozaszkolnych ze skierowaniem. Przyznany wówczas przez pracodawcę zwrot kosztów uczestnictwa (w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu) jest zwolniony z podatku i ze składek.
PRZYKŁAD
Firma zajmująca się handlem zagranicznym skierowała sekretarkę na zaawansowany kurs języka niemieckiego, trwający dłużej niż 30 godzin. Koszty uczestnictwa zwraca pracodawca. Przychód pracownicy z tego tytułu nie podlega obciążeniom podatkowo-składkowym.
 
5.2.2. Nauka bez skierowania

Jeśli pracodawca chce przyznać świadczenie na podnoszenie przez pracownika kwalifikacji w formach pozaszkolnych bez skierowania (np. zwrócić koszty kursu), to taki przychód podlega opodatkowaniu i stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK