| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dokształcanie pracowników

Dokształcanie pracowników

Obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 17 Kodeksu pracy). Nie jest to jednak obowiązek bezwzględny, ustawodawca nie przewidział bowiem sankcji prawnych za jego niedopełnienie. Pracodawca może zatem realizować go w ramach prowadzonej polityki szkoleniowej, stosownie do posiadanych środków finansowych.

5. Skutki podnoszenia kwalifikacji w zakresie podatku dochodowego i składek na ZUS

Korzyści, jakie pracownik uzyskuje od pracodawcy w związku z podnoszeniem swoich kwalifikacji zawodowych, mają wpływ na powstanie przychodu ze stosunku pracy. Dofinansowanie kosztów nauki może być jednak zwolnione zarówno z podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i ze składek na ZUS.
Opodatkowaniu nie podlega wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę zgodnie z odrębnymi przepisami na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika w formach szkolnych lub pozaszkolnych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy.
Te same świadczenia są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Odrębnymi przepisami, które wyznaczają zakres zwolnienia z podatku i składek, są:
● rozporządzenie z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.),
● rozporządzenie z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (DzU nr 31, poz. 216) oraz
● inne przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji przez pracowników pewnych grup zawodowych czy branż, np. nauczycieli, służb mundurowych, kierowców przewożących towary niebezpieczne, niektórych pracowników medycznych, pracowników naukowych itd., a także
● układy zbiorowe pracy lub inne przepisy o wynagradzaniu pracowników.
Kształcenie dorosłych odbywa się w formach szkolnych oraz w formach pozaszkolnych, które realizuje organizator kształcenia, tj.:
● publiczna i niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego, placówka kształcenia praktycznego oraz ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego, a także
● osoba prawna i fizyczna prowadząca działalność oświatową, wymienioną w ustawie o systemie oświaty, dla której uzyskała odpowiednią akredytację kuratora oświaty.
Zwolnienie podatkowo-składkowe, obejmujące świadczenia na naukę pracownika, nie jest uzależnione od posiadania akredytacji przez szkolącego.
Świadczą o tym wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych, o czym piszemy w dalszej części opracowania.

5.1. Kształcenie w formach szkolnych

Rozporządzenie z 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji (...) określa, że pracownik może podjąć kształcenie w formach szkolnych (w szkole podstawowej, ponadpodstawowej, wyższej, w tym studia zawodowe, uzupełniające, podyplomowe) na podstawie skierowania z zakładu pracy lub bez takiego skierowania.
Nauka pracownika w formach szkolnych może być wspierana finansowo przez pracodawcę zarówno wtedy, gdy pracownik został skierowany do jej odbywania, jak i wtedy, gdy skierowania nie ma. Takie dofinansowanie nie podlega opodatkowaniu ani oskładkowaniu.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK