| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Rada pracowników jest organem przedstawicielskim powołanym u pracodawców zatrudniających powyżej 50 osób. Pracodawca ma obowiązek informowania pracowników m.in. o stanie zatrudnienia oraz konsultowania z nimi planowanych zmian w zakładzie pracy.

TRYB POWOŁYWANIA RADY
 
Przeprowadzenie wyborów rady pracowników jest uzależnione od tego, czy w zakładzie działają organizacje związkowe (jeżeli tak, to ile i czy dojdą do porozumienia) czy też nie.
Istnieją 3 tryby powoływania rady pracowników:
• związkowy - gdy u pracownika działa tylko jedna reprezentatywna organizacja związkowa, radę pracowników wybiera jej zarząd i powiadamia o tym pracodawcę; jeżeli działa więcej niż jedna organizacja związkowa - muszą one wspólnie wybrać radę i powiadomić o tym pracodawcę. W takim też przypadku związki określają zasady powoływania i funkcjonowania rady (art. 4 ust. 1 ustawy o radach pracowników);
• mieszany - w tym trybie radę powołuje się, gdy organizacje związkowe w ciągu 30 dni od daty rozpoczęcia negocjacji nie zawrą porozumienia w sprawie wspólnego wyboru członków rady. W takiej sytuacji związki powiadamiają pracodawcę, a wyboru rady dokonują pracownicy. Niemniej jednak głosować mogą oni jedynie na kandydatów zgłoszonych przez reprezentatywne organizacje związkowe (art. 4 ust. 3 ustawy o radach pracowników);
• pracowniczy - gdy u pracodawcy nie działa żadna organizacja związkowa, radę wybierają sami pracownicy (art. 4 ust. 4 ustawy o radach pracowników).
Członków rady pracowników u pracodawcy, u którego nie ma organizacji związkowych, zatrudniającego:
• do 100 pracowników - wybierają pracownicy spośród kandydatów zgłoszonych na piśmie przez grupę co najmniej 10 pracowników,
• powyżej 100 pracowników - wybierają pracownicy spośród kandydatów zgłoszonych przez grupę co najmniej 20 pracowników.
Wybieranie rady w trybie pracowniczym jest jednak mocno ograniczone. Rada pracowników ulega bowiem rozwiązaniu, a mandat jej członków wygasa po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym pracodawca, u którego nie działała do tej pory organizacja związkowa, został powiadomiony na piśmie o objęciu go zakresem działania takiej organizacji oraz o liczbie członków organizacji będących pracownikami (art. 4 ust. 5 ustawy o radach pracowników). Mandat mimo wszystko w takiej sytuacji nie wygasa, jeżeli do końca kadencji wybranych w ten sposób członków rady pozostało nie więcej niż 12 miesięcy (art. 4 ust. 6 ustawy o radach pracowników). Może się więc okazać, że wybrana przez załogę rada w krótkim czasie będzie musiała zakończyć swoją działalność, a związek zawodowy samodzielnie postanowi o członkach kolejnej rady.
 
WĄTPLIWOŚCI TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO
 
Trybunał Konstytucyjny badał zgodność przepisów ustawy o radach pracowników z Konstytucją RP i w wyroku z 8 lipca 2008 r. (K 23/07, DzU z 2008 r. nr 120, poz. 778) stwierdził, że sposób powoływania rad pracowników przez związki zawodowe jest niezgodny z Konstytucją RP. Jednocześnie ustalił utratę mocy wadliwych przepisów na okres 12 miesięcy od daty publikacji wyroku. Oznacza to, że jeżeli przepisy nie zostaną zmienione i dostosowane do wytycznych Trybunału, przestaną obowiązywać od 9 lipca 2009 r.
Trybunał Konstytucyjny uznał, że powoływanie rady w trybie związkowym i mieszanym odbiera pracownikom, którzy nie należą do żadnego związku, ich przedstawicielskie prawo do informacji o sprawach zakładu i jako takie narusza art. 59 ust. 1 Konstytucji RP. W konsekwencji tego wyroku wybór rady pracowników w trybie związkowym i mieszanym należy uznać za wiążący i obowiązujący. Dzieje się tak dlatego, że Trybunał Konstytucyjny sam odroczył wejście wyroku w życie (do 9 lipca 2009 r.), a ponadto w uzasadnieniu wskazał, że kadencja trwa zasadniczo 4 lata i wybrani pracownicy powinni do końca tej kadencji pełnić swoją funkcję. W związku z tym, jeżeli w firmie została wybrana rada pracowników w jednym z zakwestionowanych trybów, do końca kadencji działa ona w tym kształcie. Jeżeli kadencja skończy się przed 9 lipca 2009 r. kolejna rada też może zostać wybrana w tym trybie, oczywiście jeżeli wcześniej wadliwe przepisy nie zostaną uchylone.
Trybunał podważył również słuszność art. 4 ust. 5 ustawy o radach pracowników, który stanowił, że w razie powstania w zakładzie pracy reprezentatywnej organizacji związkowej, rada pracowników wybrana w trybie pracowniczym ulega rozwiązaniu, a mandat jej członków wygasa po upływie 6 miesięcy od dnia objęcia pracodawcy zakresem działania organizacji związkowej. Zasada ta będzie także obowiązywać tylko do 8 lipca 2009 r. lub krócej, oczywiście pod warunkiem że przepis ten zostanie wcześniej zmieniony bądź uchylony.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK