| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie dochodów z likwidacji działalności gospodarczej

Opodatkowanie dochodów z likwidacji działalności gospodarczej

Likwidacja małej firmy wymaga uregulowania zobowiązań nie tylko wobec kontrahentów, ale również należności publicznoprawnych, w tym podatków. Zakończenie działalności gospodarczej pociąga za sobą skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w VAT, bez względu na formę prawną, w jakiej działa przedsiębiorca. Zgromadzone przez firmę towary handlowe, wyroby gotowe, wyposażenie czy też środki trwałe w momencie likwidacji działalności stają się przedmiotem zainteresowań prawa podatkowego.

Sprzedaż środków trwałych
 
Przewidziany w art. 24 ust. 3 ustawy o PIT sposób ustalenia dochodu w razie likwidacji firmy nie obejmuje środków trwałych. Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy o PIT opodatkowane są wszystkie przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej niezależnie od tego, czy są one aktualnie wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej. Chodzi tu zatem zarówno o składniki majątku wykorzystywane aktualnie, jak i wykorzystywane w przeszłości, a obecnie wycofane już z ewidencji i przekazane na potrzeby osobiste przedsiębiorcy. W konsekwencji wyprowadzenie z majątku firmy poszczególnych jego składników, a następnie ich sprzedaż podlega opodatkowaniu na tych samych zasadach co przychód z działalności gospodarczej.
Przykładowo wycofanie samochodu, który był składnikiem majątku firmy, z ewidencji środków trwałych i sprzedaż go jako samochodu prywatnego spowoduje obowiązek obliczenia podatku od dochodu uzyskanego z tej sprzedaży. Dochodem będzie w tym wypadku różnica pomiędzy ceną otrzymaną od nabywcy a kosztami uzyskania, tzw. wydatkiem na nabycie samochodu pomniejszonym o dokonane odpisy amortyzacyjne.
Podobnie będzie wyglądało opodatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży składników majątku trwałego firmy dokonanej po likwidacji działalności gospodarczej. Po likwidacji działalności środki trwałe przechodzą na własność przedsiębiorcy (lub wspólników rozwiązanej spółki). Przejęcie to nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeśli nie będą one sprzedawane przed upływem sześciu lat. Termin ten liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zakończono działalność. W przypadku gdy sprzedaż nastąpi przed upływem sześciu lat, to uzyskany z tego tytułu przychód będzie zaliczany do przychodów z działalności gospodarczej i opodatkowany na tych samych zasadach.
Odmiennie traktowane są jedynie nieruchomości mieszkaniowe, których zbycie bez względu na wykorzystywanie ich w działalności gospodarczej podlega zasadom ogólnym opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Zostały one uregulowane w art. 30e ustawy o PIT (19-proc. podatek od uzyskanego dochodu).
 
Aport w postaci przedsiębiorstwa
 
Wątpliwości co do konieczności przeprowadzenia likwidacji i rozliczenia zamknięcia działalności mogą pojawić się w związku ze zmianą formy prawnej prowadzonej działalności. W przypadku gdy osoba fizyczna ma zamiar przekształcić swoje przedsiębiorstwo w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością bądź akcyjną, wnosząc jednocześnie jako aport do nowo powstałej spółki całe dotychczas prowadzone przedsiębiorstwo, powstaje pytanie, czy oznacza to konieczność przeprowadzenia likwidacji (sporządzenia remanentu likwidacyjnego) i zapłaty zryczałtowanego podatku. Może się bowiem wydawać, że skoro indywidualny przedsiębiorca zamierza dalej prowadzić działalność, tyle że w ramach jednoosobowej spółki kapitałowej, to nie likwiduje swojej działalności, a jedynie zmienia jej formę prawną.
Problem ten rozstrzygnął dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w indywidualnej interpretacji z 26 sierpnia 2008 r. (nr ITPB1/415-298/08/IG). Zgodnie ze stanowiskiem organu podatkowego w opisanej sytuacji istnieje konieczność sporządzenia remanentu likwidacyjnego. Przedsiębiorca nie będzie musiał natomiast odprowadzać podatku od dochodu z tytułu likwidacji.
W wyniku wniesienia aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej utraci ono swój byt. W rezultacie nastąpi likwidacja firmy jednoosobowej, co z kolei wiąże się z obowiązkiem sporządzenia remanentu likwidacyjnego na dzień likwidacji firmy jednoosobowej.
W art. 24 ust. 3 pkt 3 ustawy o PIT ustawodawca zwolnił przedsiębiorcę z konieczności ustalania dochodu na dzień likwidacji, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie aportu do spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem. Wyłączenie to nie zwalnia jednak z obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego. Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie spowoduje natomiast obowiązku zapłacenia zryczałtowanego podatku. Skoro przedsiębiorca nie ustala dochodu na dzień likwidacji, to nie musi rozliczać się z fiskusem.
Ważne
Podatek dochodowy od dochodu z remanentu likwidacyjnego płacony jest według 10-proc. stawki. O likwidacji podatnicy mają obowiązek powiadomić urząd skarbowy. Dochodu z likwidacji nie łączy się z innymi dochodami
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK