| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zmiany w kodeksie spółek handlowych od 5 października

Zmiany w kodeksie spółek handlowych od 5 października

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych ma przyspieszyć w spółkach akcyjnych czynności dotyczące kapitału zakładowego - wnoszenie wkładów niepieniężnych, nabywanie akcji własnych, finansowanie ich kupowania, obniżanie kapitału zakładowego czy umarzanie akcji. Po zmianach powinny też spaść koszty działalności. Przy czym żadne z tych udogodnień nie spowoduje pogorszenia sytuacji akcjonariuszy i wierzycieli spółek - obiecują twórcy ustawy.

Zmiany wymusiła dyrektywa
 
Zmiana kodeksu spółek handlowych, która wchodzi w życie 5 października 2008 r., została podyktowana przede wszystkim przez konieczność przyswojenia przez nasz system prawny Dyrektywy 2006/68/WE Parlamentu Europejskiego i Rady. Zmienia ona Dyrektywę 77/91/EWG Rady (tzw. drugą dyrektywę) w sprawie tworzenia spółek akcyjnych i utrzymywania oraz zmian wysokości ich kapitału. Chodziło też o uczynienie polskiego prawa spółek konkurencyjnym wobec innych systemów w Europie. Precedensowe wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawach Centros, Überseering czy Inspire Art otworzyły bowiem przed przedsiębiorcami ze Wspólnoty możliwość wyboru prawa, któremu mają podlegać ich spółki. Można więc założyć firmę zgodnie z prawem jednego państwa członkowskiego, a działać za jej pośrednictwem w innym. Dziesiąta dyrektywa w sprawie łączenia transgranicznego umożliwia też zmianę obranego już systemu przez fuzję ze spółką zagraniczną. Tym samym przedsiębiorcom wolno także następczo wybierać najkorzystniejsze ich zdaniem prawo właściwe. Dlatego zdecydowano się na pełną w zasadzie implementację dyrektywy do kodeksu spółek handlowych. Ma to zapobiegać korzystaniu z obcych typów osób prawnych przy prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce, a także zachęcać do wyboru prawa polskiego jako właściwego dla spółek powstających w wyniku łączenia spółek z różnych krajów.
NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY
Obowiązujące od 5 października 2008 r. nowości w kodeksie spółek handlowych polegają na:
• wprowadzeniu kryterium wartości godziwej, jaką powinny mieć aporty, przy czym nadal muszą one być ekwiwalentem wartości nominalnej obejmowanych za nie akcji (art. 312 par. 1 k.s.h.)
• możliwości odstąpienia przez zarząd spółki akcyjnej od badania niektórych wkładów niepieniężnych (np. papierów wartościowych) przez biegłego rewidenta (art. 3121 k.s.h.)
• ułatwieniu finansowania przez spółkę nabycia lub objęcia akcji własnych (art. 345 k.s.h.)
• liberalizacji nabywania własnych akcji (art. 362 i 363 k.s.h.)
• modyfikacji zasad zaspokajania roszczeń wierzycieli w razie obniżenia kapitału zakładowego (art. 456 i 458 k.s.h.)
 
Zgoda na pożyczkę dla zarządców
 
Według nowego art. 15 par. 2 k.s.h. zawarcie przez spółkę zależną umowy kredytu, pożyczki, poręczenia czy innej podobnej z członkiem zarządu, prokurentem albo likwidatorem spółki dominującej (albo na ich rzecz) wymaga zgody wspólników spółki dominującej. Poprzednio zgodę wyrażała rada nadzorcza spółki zależnej. Rzecz dotyczy zarówno spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i akcyjnych. W pierwszych akceptacji udziela zgromadzenie wspólników, a w drugich walne zgromadzenie. Decyzja może być podjęta na zgromadzeniu przed dokonaniem czynności przez spółkę lub w ciągu dwóch miesięcy po złożeniu oświadczenia przez spółkę zależną (art. 17 par. 2 k.s.h.). W drugim przypadku potwierdzenie ma moc wsteczną - skutkuje od dnia czynności. Czynność dokonana bez zgody i niekonwalidowana jest nieważna (art. 17 par. 1 k.s.h.).
Nowe rozwiązanie wydaje się o tyle ryzykowne, że będzie mogło dochodzić do udzielania zgód samemu sobie. Nie działa tu bowiem art. 379 par. 1 k.s.h., zgodnie z którym w umowach z członkami zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorcza bądź pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia, ponieważ nie o jedną spółkę tu chodzi, a o dwie. Niemniej założenie legislacyjne było takie, że zgoda rady nadzorczej spółki zależnej mogła być łatwiejsza do osiągnięcia z powodu trybu jej powoływania. Pochodzi ona bowiem najczęściej z nominacji zarządu spółki dominującej i pozostaje pod jego bezpośrednim wpływem. Nierzadko też sami zarządcy spółki dominującej zasiadają w radach spółek zależnych. Wskutek zmiany zarząd spółki dominującej działający jako zgromadzenie wspólników spółki zależnej, wpływając na skład rady nadzorczej tejże spółki, nie będzie mógł wpływać na rozporządzająco-zobowiązujące jej decyzje spółki zależnej. Będzie to ważne szczególnie w sytuacjach, kiedy spółka ta mogłaby być narażona na straty. Nowelizacja ma tym samym sprawić, że rzadsze będzie wykorzystywanie stosunku zależności między spółkami dla czerpania bezpodstawnych korzyści przez funkcjonariuszy spółki dominującej.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK