| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zawrzeć umowę z kontrahentem zagranicznym

Jak zawrzeć umowę z kontrahentem zagranicznym

Podczas zawierania umów z kontrahentem zagranicznym musimy pamiętać o podstawowej zasadzie: lepiej dojść do porozumienia we wszystkich kluczowych kwestiach w trakcie trwania negocjacji, niż później dochodzić swych praw w postępowaniu sądowym. Poza tym w razie jakichkolwiek wątpliwości co do możliwości realizacji umowy przez drugą stronę należy domagać się jej zabezpieczenia.

Zapis na sąd polubowny
 
Ponadto warto zastanowić się nad wprowadzeniem do umowy zapisu na sąd polubowny, zwanego również klauzulą arbitrażową. Gdy przedsiębiorcy z różnych krajów zdecydują się na wybór neutralnego arbitrażu, istnieje - przynajmniej teoretycznie - większe prawdopodobieństwo, iż po zakończeniu sporu nadal będą chcieli prowadzić wspólne interesy. Poddanie sporów pod orzecznictwo sądu arbitrażowego jest nie tylko prostszym rozwiązaniem, ale też szybszym, zasadniczo tańszym i bardziej efektywnym sposobem na dochodzenie zapłaty od dłużnika. Ponadto strony mają wpływ zarówno na wybór arbitrów, jak i procedury postępowania, które ponadto charakteryzują się mniejszym formalizmem. Sąd polubowny rozstrzyga wszystkie kwestie sporne o prawa majątkowe lub niemajątkowe związane z umową, w szczególności zaś może zasądzić zawarte w niej kary umowne. Wyroki sądów arbitrażowych są uznawane i wykonywane zgodnie z konwencją nowojorską z 19 czerwca 1958 r. przez ponad 140 państw, które związały się ww. umową międzynarodową.
Często wybieranym przez przedsiębiorców sądem arbitrażowym jest np. międzynarodowy sąd arbitrażowy MIH w Paryżu lub Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej, który pomiędzy rokiem 2000 a 2006 rozpatrzył 411 spraw z udziałem podmiotów zagranicznych. Ponadto sąd przy KIG zawarł porozumienia dotyczące współpracy, wieloma zagranicznymi instytucjami arbitrażowymi. Co istotne, postępowanie przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej może być prowadzone, według wyboru stron, również w języku angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim.
Poza przypadkami wskazanymi powyżej strony mogą postanowić, że ewentualne lub istniejące spory powstałe w związku z określonym stosunkiem prawnym rozstrzygane będą w trybie arbitrażu ad hoc. Sąd Arbitrażowy przy KIG prowadzi również mediacje w wyniku złożenia wniosku o przeprowadzenie postępowania zmierzającego do ugodowego zakończenia sporu bądź zgodnie z umową o mediację lub na mocy postanowienia sądu powszechnego kierującego strony do mediacji, jeżeli żadna ze stron nie zgłosiła sprzeciwu. Prawem, według którego orzeka zespół orzekający Sądu Arbitrażowego przy KIG, jest prawo właściwe dla danego stosunku, a gdy strony go do tego upoważniły - według ogólnych zasad prawa lub zasad słuszności (ex aequo et bono). Zawsze jednak brane są pod uwagę postanowienia umowy oraz panujące zwyczaje mające zastosowanie do danego stosunku prawnego.
 
Wybór języka
 
Kolejnym elementem, który wynika z międzynarodowego charakteru zawieranej umowy, jest konieczność wyboru języka, w którym jest ona sformułowana. Kwestia ta ma istotne znaczenie w przypadku ewentualnego postępowania przed polskim sądem. Sporządzenie kontraktu wyłącznie w języku obcym może utrudnić postępowanie dowodowe. Warto być zapobiegliwym i sporządzić umowę w dwóch językach. Przy podpisywaniu takiej dwujęzycznej umowy należałoby też zaznaczyć, która wersja językowa będzie brana pod uwagę w razie wątpliwości interpretacyjnych (wskazanie wersji wiążącej). Ponadto możemy w umowie zaznaczyć, iż np. faktury wystawiane na jej podstawie będą zaopatrzone w dodatkowe kopie przetłumaczone na język polski.
 
Reguły Incoterms
 
Równie istotną kwestią przy zawieraniu umowy z kontrahentem zagranicznym może okazać się także kwestia stosowania reguł Incoterms. Pod tą nazwą kryją się zapisane w skrócie klauzule umowne stosowane w obrocie międzynarodowym. Określają one takie kwestie, jak: miejsce i sposób dostawy towaru, zasady ubezpieczenia towaru, zapewnienia transportu itp. Ich opracowania dokonała międzynarodowa izba handlowa i znajdują one dosyć powszechne zastosowanie w obrocie międzynarodowym. W powszechnym użyciu jest obecnie 13 reguł Incoterms, które znalazły szerokie uznanie w krajach europejskich. Zasadnicze znaczenie, w powiązaniu z treścią rozporządzenia 44/2001, znajduje reguła Ex works wskazująca na miejsce odbioru towaru, co może implikować właściwość sądu, który będzie rozpatrywał nasze roszczenia związane z umową.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK