| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Przedsiębiorcy - w tym małe i średnie firmy - zainteresowani wprowadzaniem w firmach przedsięwzięć innowacyjnych mogą ubiegać się o dotacje unijne na planowane inwestycje. Część działań z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka została uruchomiona w połowie maja. Wnioski na kolejne działania będzie można składać od 16 czerwca. W ramach POIG dotowane są projekty innowacyjne w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym, związane z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych, produktów, usług i organizacji.

DZIAŁANIE 3.3 TWORZENIE SYSTEMU UŁATWIAJĄCEGO INWESTOWANIE W MSP
 
Kto może ubiegać się o wsparcie
O dotacje mogą ubiegać się instytucje otoczenia biznesu, sieci aniołów biznesu, organizacje zrzeszające potencjalnych inwestorów, organizacje przedsiębiorców i pracodawców, mali i średni przedsiębiorcy.
Na jaki cel wsparcie
Mali i średni przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dofinansowanie na usługi doradcze w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego. W ramach działania będzie można również uzyskać wsparcie na projekty dotyczące m.in. nawiązywania współpracy między sieciami inwestorów prywatnych (w tym sieciami aniołów biznesu), a inkubatorami przedsiębiorczości i funduszami podwyższonego ryzyka. Dotowane będą także programy obejmujące powstanie i rozwój sieci inwestorów prywatnych, rozwój platform wymiany doświadczeń w zakresie inwestowania, kojarzenia inwestorów z przedsiębiorcami, kształtowania gotowości inwestycyjnej przedsiębiorstw oraz doradztwa w zakresie przygotowania inwestycji.
Jaki jest poziom dofinansowania
Poziom dofinansowania dla instytucji biznesu wynosi 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Wielkość wsparcia udzielonego małym lub średnim przedsiębiorcom nie będzie mogła przekroczyć 50 proc. wydatków faktycznie poniesionych. Natomiast udział cross-financingu (działania szkoleniowe) w projektach realizowanych przez instytucje otoczenia biznesu nie może przekroczyć 10 proc. wartości wydatków kwalifikowanych.
PRZYKŁAD
WYMOGI DOTYCZĄCE PROJEKTU (DZIAŁANIE 3.3.)
Wnioskodawca musi posiadać odpowiedni potencjał finansowy i organizacyjny, niezbędny do realizacji projektu. W tym celu badane będą informacje dotyczące: (1) pomieszczenia niezbędnego do realizacji projektu (powierzchnia biurowa, liczba i powierzchnia pomieszczeń); (2) podanych środków trwałych, które zostaną wykorzystane do realizacji projektu (należy podać ilość i rodzaj środków, m.in. zestawów komputerowych, łączy internetowych, linii telefonicznych, kserokopiarek, faksów), (3) innych zasobów technicznych właściwych dla charakteru realizowanych działań. Oceny potencjału finansowanego dokonuje się na podstawie kopii bilansu oraz rachunku zysków i strat za ostatni rok obrotowy. Wnioskodawca działający krócej niż rok obrotowy przedstawia kopie tych dokumentów za dotychczasowy okres działalności lub bilans otwarcia lub stosuje progi oparte na oszacowaniach dokonanych w ciągu roku obrotowego.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK