| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy związane ze zwolnieniem pracownika z pracy

Obowiązki pracodawcy związane ze zwolnieniem pracownika z pracy

Po ustaniu stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany do wydania pracownikowi świadectwa pracy. Czasami jest zobligowany do wypłaty różnego rodzaju świadczeń przysługujących pracownikowi w chwili rozwiązania umowy o pracę, np. odprawy pieniężnej czy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Powinien również pamiętać o wyrejestrowaniu pracownika z ubezpieczeń społecznych.

Inne obowiązki pracodawcy
 
W związku z rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca ponosi nie tylko obowiązki finansowe. Jest on zobowiązany również zwolnić pracownika w celu poszukiwania nowej pracy, a także rozliczyć go z powierzonego mienia.
 
Dni wolne na poszukiwanie pracy
 
Pracownik, któremu pracodawca wypowiedział umowę o pracę, ma prawo do dwóch lub trzech dni wolnych od pracy w celu poszukiwania nowej pracy. W przeciwieństwie jednak do urlopu, którego niewykorzystanie w naturze powoduje powstanie po stronie pracownika prawa do stosownego ekwiwalentu, to uprawnienie nie ma swojego pieniężnego odpowiednika.
Prawo do płatnych dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy przysługuje tylko w okresie wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę, który wynosi co najmniej dwa tygodnie. Oznacza to, że omawiane zwolnienie od pracy jest ograniczone minimalną długością okresu wypowiedzenia i nie przysługuje, gdy okres ten jest krótszy niż dwa tygodnie. Będzie to miało miejsce w przypadku wypowiedzenia umowy na okres próbny, jeżeli została ona zawarta na czas krótszy niż trzy miesiące, a także w przypadku pracownika zatrudnionego na czas zastępstwa. Prawo do trzydniowego zwolnienia na poszukiwanie nowej pracy, przysługuje także pracownikowi w przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia w trybie art. 361 par. 1 k.p., gdy wypowiedzenie umowy o pracę następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo innych przyczyn niedotyczących pracownika.
 
Na wniosek pracownika
 
Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują w wymiarze określonym w kodeksie pracy niezależnie od tego, czy pracownik zatrudniony jest na pełen etat czy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Uprawnienia te nie są bowiem uwarunkowane czasem pracy pracownika. Na prawo skorzystania z dni wolnych nie ma również wpływu staż pracy, jakim legitymuje się pracownik, choć ma on znaczenie dla długości okresu wypowiedzenia i liczby dni, z których pracownik może skorzystać.
Obowiązek pracodawcy w zakresie udzielenia zwolnienia na poszukiwanie pracy nie powstaje automatycznie po złożeniu pracownikowi wypowiedzenia. Dni wolne przysługują bowiem na wniosek pracownika. Omawiane zwolnienie może być udzielone łącznie przez kolejne dwa lub trzy dni albo odrębnie na poszczególne dni przypadające w różnych terminach. Strony powinny w miarę możliwości uzgodnić terminy wykorzystania dni wolnych na poszukiwanie pracy.
PRZYKŁAD: KONIECZNY WNIOSEK PRACOWNIKA
Pracodawca wypowiedział umowę o pracę jednemu z pracowników. Okres wypowiedzenia upływa 31 marca 2008 r. Do tej pory pracownik nie wystąpił o udzielenie mu dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy. Zwolnienia tego pracodawca udziela na wniosek pracownika. Oznacza to, że od woli pracownika zależy, czy z uprawnienia tego chce skorzystać, a brak odpowiedniej inicjatywy z jego strony nie może obciążać pracodawcy. W interesie pracownika jest zatem zadbanie, by w okresie wypowiedzenia przyznano mu takie zwolnienie. Jeżeli pracownik z niego skorzysta, wówczas musi liczyć się z tym, że nie będzie mu przysługiwać z tego tytułu ekwiwalent pieniężny. Oczywiście nie ma przeszkód, aby pracodawca poinformował pracownika o przysługujących mu dniach wolnych, jeśli ma podstawy sądzić, że nie jest on świadomy tego uprawnienia.
 
Rozliczenie za mienie powierzone
 
To, że głównie pracodawca jest zobowiązany wypłacić odchodzącemu pracownikowi różnego rodzaju świadczenia finansowe, nie oznacza, że po stronie pracownika nie mogą wystąpić tego rodzaju zobowiązania. Osoba odpowiedzialna majątkowo za mienie powierzone pracodawcy musi bowiem rozliczyć się z niego na koniec zatrudnienia.
Także pracownik, który nie sprawował pieczy nad mieniem powierzonym, ale dysponował składnikami majątkowymi pracodawcy w czasie zatrudnienia, powinien rozliczyć się z tego tytułu. W przypadku gdy odchodzący pracownik był związany umową o współodpowiedzialności majątkowej, pewne obowiązki spoczywają także na pracodawcy. Chodzi tu o obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK