Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
Zwolnienie najbliższej rodziny od płacenia podatku od darowizny uzależnione jest od zgłoszenia jej do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie. Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego?

Darowizna przed notariuszem


Jeżeli umowa darowizny została sporządzona przed notariuszem, obdarowany jest zwolniony z obowiązku zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. To na notariuszu spoczywa bowiem obowiązek zgłoszenia darowizny.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Zgłoszenie darowizny - krok po kroku


Zgłoszenie otrzymanej darowizny do urzędu skarbowego mają obowiązek przeprowadzić jedynie osoby należące do najbliższej rodziny darczyńcy. Chodzi tu o osoby zaliczane do grupy podatkowej 0, czyli obecny małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha.


Zgłoszenie darowizny powinno nastąpić w terminie 6 miesięcy, liczonego od dnia powstania obowiązku podatkowego. W tym przypadku będzie to dzień wykonania darowizny.


Ważne jest dokonania zgłoszenia darowizny do właściwego urzędu skarbowego. W przypadku darowizn zgłoszenie składa się do Naczelnika Urzędu Skarbowego, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania osoby obdarowanej. Jeżeli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, właściwym urzędem skarbowym będzie urząd znajdujący się w tym samym obrębie co nieruchomość.


Zobacz: Darowizna w spółce akcyjnej


Formularz SD Z2


Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego odbywa się za pomocą formularza SD Z2, Formularz ten można uzyskać w urzędzie skarbowym, jak również jest on do pobrania ze stron internetowych.


Formularz wypełnia się poprzez podanie numeru NIP obdarowanego - prawy górny róg formularza, wpisania daty nabycia darowizny oraz daty powstania obowiązku podatkowego. Datą powstania obowiązku podatkowego jest data otrzymania przedmiotu, którego dotyczy darowizna.

 
Zobacz: Umowa przedwstępna - jak zawrzeć umowę przedwstępną?

 


Pole A formularza SD Z2 należy uzupełnić poprzez oznaczenie właściwego urzędu skarbowego oraz wybranie celu składania zgłoszenia. Celem może być zgłoszenie lub korekta poprzedniego zgłoszenia.


W polu B formularza należy wpisać dane zgłaszającego darowiznę.


Pole C
dotyczy darczyńcy. Uzupełniamy je danymi darczyńcy określając czy jest osobą fizyczną, czy prawną.


W polu D należy zaznaczyć kwadrat rodzaju przysporzenia. W tej sytuacji będzie to rubryka darowizna.


Pole E określa źródło przysporzenia. W przypadku darowizny będzie to zasadniczo umowa. Umowy darowizny nie trzeba dołączać do składanego formularza SD Z2.


W polu F należy określić czy darowizna przysługuje obdarowanemu w całości czy w części. Co więcej należy podać wartość przedmiotu darowizny. Jeżeli jest to trudne, wartość darowizny można oszacować.


Pole G
dotyczy pokrewieństwa darczyńcy i obdarowanego. Określenie pokrewieństwa dokonuje się poprzez zakreślenie właściwego kwadratu na formularzu.


Pole H
formularza SD Z2 przeznaczone jest na uwagi składającego.


Zobacz: Prawidłowa amortyzacja sprzętu w firmie


Konieczny podpis

 
Po wypełnieniu formularzu następuje złożenie wniosku. Należy pamiętać, że do zgłoszenia nie trzeba załączać żadnych dokumentów i musi być on opatrzony datą i koniecznie podpisany.

 
Zobacz: Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty - WZÓR PISMA

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...