Jakie testy przesiewowe można wykonać pracownikom?

Czy można zamówić „wymazobus” do biura czy zakładu pracy?
Testy na koronawirusa stały się codziennością. Jaki wpływ na działanie firmy mają badania molekularne i testy antygenowe? Czy robić je na własną rękę czy oddać ich organizację firmom, które specjalizują się w tym temacie?

Testy przesiewowe dla pracowników

W marcu 2020 r. wraz z pierwszą falą zakażeń koronawirusem SARS CoV-2, wiele przedsiębiorstw zostało zmuszonych do zamknięcia swoich zakładów i fabryk. Dostosowanie do nowej rzeczywistości, a szczególnie przestój z tym związany, spowodował wielomilionowe straty dla ogromnej większości branż.

Najlepszym rozwiązaniem na zapewnienie bezpieczeństwa w firmie, jest wykonywanie testów przesiewowych wśród pracowników. W szczególności, gdy w niewielkiej i zamkniętej przestrzeni pracuje wiele osób, które ze względu na charakter pracy, nie mogą zachować dystansu. Są to przypadki stanowisk administracyjnych, biznesowych czy księgowych. Osoby pracują w niewielkich pomieszczeniach, a dystans między nimi jest niewielki.

Poza zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom, które dla wszystkich jest celem nadrzędnym, pracodawca zyskuje gwarancję ciągłości pracy na terenie zakładu. Może realizować dostawy czy dostarczać usługi swoim kontrahentom, co w obecnych czasach nie jest tak oczywiste jak jeszcze przed rokiem.

Kolejny argument to inwestycja w zdrowie pracownika. Coraz więcej pracodawców decyduje się na regularne testowanie, ponieważ koszt wykonania badań okazuje się być niższym od strat związanych z przestojami, a także karami umownymi za niewywiązanie się z umów.

Jakie testy można wykonać?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a także polskie Ministerstwo Zdrowia rekomenduje dwa rodzaje badań: badania genetyczne RT-PCR oraz badania antygenowe.

Badanie RT-PCR wykrywa materiał genetyczny koronawirusa w materiale biologicznym, przy wykorzystaniu metody RT-PCR, czyli reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją, natomiast test antygenowy specyficzne dla SARS-CoV-2 białko.

Badania antygenowe to szybkie testy, których wynik znany jest pacjentom już po kilkunastu minutach. Na wynik testu genetycznego RT-PCR natomiast, musimy czekać ok. 24 godzin. Jednak czułość tych testów jest wyższa w porównaniu z testami antygenowymi.

Jak wygląda organizacja badań dla pracowników firm?

Najczęściej, badania wykonywane są w punktach wymazowych typu DRIVE-Thru, do których podjeżdżamy samochodem, a pracownicy laboratorium pobierają wymaz bez konieczności wychodzenia z samochodu przez pacjenta. Laboratoria umożliwiają również pobranie materiału w swoich siedzibach, gdzie pacjenci umawiani są na konkretną godzinę, dzięki czemu mają pewność, że nie spotkają innych osób, które stanowią dla nich potencjalne zagrożenie epidemiologiczne.

Istnieje też możliwość wykonania testów na terenie zakładu pracy. W umówionym wcześniej terminie do siedziby firmy przyjeżdża „wymazobus”, w którym wykonywane są wymazy. Wyniki testów antygenowych pracownicy otrzymują po kilkunastu minutach, a zaświadczenie w wersji elektronicznej mogą pobrać po kilku godzinach z portalu, do którego dostaną dostęp. W przypadku badań RT-PCR, pacjenci również otrzymują numer zlecenia, dzięki któremu mogą pobrać wynik testu z platformy.

Zlecając organizację badań firmie zewnętrznej, pracodawca o nic nie musi się martwić – po jego stronie zostaje jedynie dostarczenie listy pracowników.

Konsultanci organizujący badania pracowników, kontaktują się z nimi, umawiają dogodny termin, dopełniają wszelkich formalności, a także odpowiadają na wszystkie pytania związane z przeprowadzeniem badań. Po przeprowadzeniu testów, pracodawca otrzymuje od firmy zbiorczą informację zawierającą szczegóły przeprowadzonych badań.

Wyniki badań z tłumaczeniem

Jeżeli firma zatrudniająca pracowników działa na wielu rynkach, a osoby zatrudnione podróżują poza granice kraju, niezbędne będą tłumaczenia wyników testów. Firmy organizujące badania pracownicze zadbają również o ten aspekt. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pracodawca zyskuje ponownie czas, a pracownik niezbędne dokumenty do odbycia wyjazdu służbowego.

Kary za ograniczenia czy zatrzymanie pracy są ogromne, a osoby bezobjawowo przechodzące zakażenie wirusem SARS-CoV-2 są największym zagrożeniem dla pozostałych pracowników. Mogą spowodować jednoczesną abstynencję dużej części załogi.

Katarzyna Furczyk Kierownik ds. profilaktyki i medycyny pracy SQD Alliance

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów
28 wrz 2024

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą
27 wrz 2024

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?
26 wrz 2024

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie
26 wrz 2024

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]
25 wrz 2024

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Umowa czy kontrakt? Różnice, o których powinni wiedzieć HR-owcy i menedżerowie
24 wrz 2024

Współczesne realia biznesowe wymagają od organizacji elastyczności w zarządzaniu ludźmi, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. W Polsce istnieją dwa główne rodzaje umów, na podstawie których można zatrudniać menedżerów: umowa o pracę oraz kontrakt menedżerski (umowa zlecenie). Oba typy umów różnią się w wielu aspektach, dlatego działy HR powinny znać różnice między nimi, aby podjąć świadomą decyzję co do formy zatrudnienia menedżera.

Handel fałszywymi opiniami w internecie [RAPORT]
25 wrz 2024

Firmy sprzedające w sieci walczą coraz zacieklej o klientów. A ponieważ aż 95% internautów przed zakupem sprawdza recenzje, to niektóre e-sklepy sięgają po nieuczciwe praktyki. Jak wynika z najnowszych danych TrustMate, blisko dwa tysięcy sklepów online w Polsce kupuje fikcyjne recenzje. Proceder ma miejsce, pomimo że kary za takie praktyki sięgają do 10% obrotu e-sklepów. Czy problem narasta? Jak można się przed nim bronić?

Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wakacje składkowe 2024 i 2025
28 wrz 2024

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych – bo o nich mowa – przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku. W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców
20 wrz 2024

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?
20 wrz 2024

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

pokaż więcej
Proszę czekać...