REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Honda CBR Internetowym Motocyklem Roku 2011 według otoMoto.pl

Przy okazji IV Ogólnopolskiej Wystawy Motocykli i Skuterów ogłoszono Internetowy motocykl roku według otoMoto.pl
Przy okazji IV Ogólnopolskiej Wystawy Motocykli i Skuterów ogłoszono Internetowy motocykl roku według otoMoto.pl

REKLAMA

REKLAMA

Honda CBR zdobyła nagrodę Internetowego Motocykla Roku 2011 przyznawaną przez największy w kraju serwis ogłoszeń motoryzacyjnych – otoMoto.pl. Na drugim miejscu uplasował się Suzuki GSX-R, a miejsce trzecie zajęła Honda CB.

Jednocześnie opublikowane zostały szczegółowe dane dotyczące rynku motocykli używanych w Polsce.

REKLAMA

Serwis otoMoto.pl po raz pierwszy przyznał tytuł Internetowego Motocykla Roku, publikując dane dotyczące rynku motocykli używanych w Polsce. Rynek ten rozwija się bardzo dynamicznie, zespół należącego do Grupy Allegro serwisu postanowił go zbadać i opisać. Było to tym łatwiejsze, że wśród pracowników Grupy Allegro nie brakuje aktywnych motocyklistów.

„W ubiegłym roku w serwisie otoMoto.pl zanotowaliśmy ponad 55,2 mln zapytań dot. motocykli. Narzędzia administracyjne pozwoliły nam zanalizować te dane i zaobserwować preferencje kupujących w różnych częściach kraju, a także przyjrzeć się najpopularniejszym maszynom w określonych kategoriach. Aby uporządkować wyniki, pominięte zostały pojemności silnika i generacje modelu” – mówi Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro.

Zobacz też: IV Ogólnopolska Wystawa Motocykli i Skuterów

Absolutna dominacja motocykli japońskich

Internetowym Motocyklem Roku 2011 została Honda CBR (959 592 wyszukania). Pod tą nazwą kryją się modele o pojemności od 125 do 1100 cm3, jednak Polacy najczęściej szukali wersji 600. O różne odmiany CBR w ubiegłym roku zapytano prawie milion razy. Drugie pod względem popularności są maszyny gamy Suzuki GSX-R (474 221 wyszukania)– jednak pytano o nie dwukrotnie rzadziej niż o sportowe Hondy. Na podium znalazła się także popularna seria Hondy: CB (363 859 wyszukań). Na czwartym miejscu uplasował się uterenowiony BMW GS - jedyny produkt spoza Japonii w pierwszej dziesiątce modeli. Kolejne miejsce przypadło modelom z serii Suzuki GSF Bandit. Oraz motocyklom z kategorii chopper/cruiser: Yamasze Drag Star, Hondzie Shadow i Yamasze Virago. Warto zauważyć, że wśród 10 najbardziej poszukiwanych modeli nie ma ani jednego reprezentanta Kawasaki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kradzieże samochodów 2011

Najczęściej wyszukiwane modele motocykli

Marka

Model

Liczba wyszukań

Honda

CBR

959.592

Suzuki

GSX-R

474.221

Honda

CB

363.859

BMW

GS

335.841

Suzuki

Bandit

334.131

Yamaha

Drag Star

333.475

Honda

Shadow

315.928

Yamaha

Virago

279.992

Yamaha

R1

268.232

Suzuki

DL

223.090

MZ i Simson nadal obecne na rynku

Cztery najczęściej wyszukiwane marki motocykli pochodzą z Japonii. Różnica pomiędzy popularnością Yamahy i Hondy jest nieznaczna, Suzuki traci do pierwszej dwójki już całkiem sporo, a o Kawasaki motocykliści pytają trzykrotnie rzadziej, niż o lidera rankingu. Na kolejnych miejscach znalazły się Harley-Davidson, BMW i Triumph. Prawdziwą niespodzianką są miejsca 8 i 10, które przypadły markom Simson i MZ. Te najwyżej cenione jednoślady z bloku byłych państw demokracji ludowej pokonały popularnością takie marki jak KTM, Gilera, czy Ducati. 

Zobacz też: Ranking niezwodności 2012

Najczęściej wyszukiwane marki motocykli

Marka

Liczba wyszukań

Yamaha

4.696.220

Honda

4.285.298

Suzuki

3.085.023

Kawasaki

1.374.591

Harley-Davidson

994.474

BMW

665.685

Triumph

432.100

Simson

298.405

Aprilia

289.410

MZ

281.702

Na Mazowszu ścigacze, na Śląsku choppery

Niezwykle interesujące są statystyki pokazujące jakie modele motocykli są wyszukiwane w poszczególnych województwach. W mazowieckim, pomorskim, świętokrzyskim, opolskim i lubuskim najbardziej poszukiwane są maszyny sportowe. Motocykle szosowo-turystyczne znalazły uznanie w województwie wielkopolskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. W pozostałych województwach najczęściej szukano jendośladów typu chopper/cruiser. 

Zobacz też: Ceny benzyny znów idą w górze

Najczęściej wyszukiwane motocykle w podziale na województwa

Województwo

Marka

Model

mazowieckie

Honda

CBR

wielkopolskie

Yamaha

XJ

małopolskie

Yamaha

Virago

śląskie

Yamaha

Virago

kujawsko-pomorskie

Harley-Davidson

Electra Glide

podkarpackie

Yamaha

FZ

dolnośląskie

Yamaha

Virago

Pomorskie

Yamaha

YZF

łódzkie

Yamaha

Virago

lubelskie

Yamaha

Drag Star

zachodniopomorskie

Yamaha

Virago

świętokrzyskie

Yamaha

YZF

opolskie

Yamaha

YZF

warmińsko-mazurskie

Yamaha

XJ

podlaskie

Yamaha

Drag Star

lubuskie

Yamaha

YZF

Większość motocykli pochodzi zza granicy

REKLAMA

Tylko połowa wszystkich (50,3%) jednośladów była zarejestrowana w naszym kraju. Motocykle sprowadzone, po opłatach, ale jeszcze nie zarejestrowane stanowiły ponad 27,5%, a maszyny sprowadzone, bez opłat i rejestracji - 17,5%. Co dwudziesty sprzedawany motocykl (5%) ma status „do sprowadzenia”, co oznacza, że kupujący nie może go fizycznie obejrzeć.

Około 12% motocykli ogłaszanych za pośrednictwem otoMoto.pl pochodzi z polskich salonów. To współczynnik wyraźnie niższy niż w przypadku samochodów – auta krajowe stanowią ponad 30% ofert zamieszczanych w serwisie. Najwięcej sprowadzonych motocykli pochodzi z Niemiec (10%). Wiele ofert to pojazdy ze Stanów Zjednoczonych (7%) – jest ich więcej  niż pojazdów w Włoch, czy Francji” – mówi Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro. 

Zobacz też: Nowości Volkswagena zaprezentowane w Genewie

Kraje pochodzenia oferowanych motocykli

Kraj pochodzenia

Udział

Polska

12%

Niemcy

10%

Stany Zjednocznone

7%

Włochy

5%

Francja

5%

Wielka Brytania

3%

Belgia

1%

Szwajcaria

1%

Holandia

1%

Austria

1%

Najpopularniejsze w ogłoszeniach

Co czwarty oferowany jednoślad (24,2%) należy do kategorii motocykli sportowo-turystycznych. Najczęściej wystawianymi modelami tego typu są kolejno Honda CB, Yamaha FZ, Suzuki GSF Bandit, Yamaha XJ i Suzuki GS. Drugie pod względem popularności są skutery (18,2%), wśród których najwięcej ofert stanowią Suzuki Burgman, Aprilia SR, Peugeot Speedfight, Yamaha Majesty i Yamaha Aerox. Wśród motocykli sportowych stanowiących 17,5% ogłoszeń najczęściej spotkać można Hondy CBR, Suzuki GSX-R, Yamahy YZF, Kawasaki ZX i Kawasaki ZXR. Niecałych 17% ogłoszeń stanowią choppery, w tym najczęściej spotykane Yamahy Virago, Yamahy Drag Star, Hondy VTX, Hondy VT. Tylko co szesnasty oferowany motocykl (6,1%) to enduro. W tym segmencie rynkowym najpopularniejszymi modelami są Suzuki DR, Honda XL, Yamaha XT, Yamaha DT i zaskoczenie: KTM LC.

Zobacz też: KIA Track'ster w sferze marzeń

Podsumowanie rynku

„Na podstawie danych z serwisu za rok 2011 wyliczyliśmy, że motocykle zamieszczane w ogłoszeniach mają średnio 10 lat i kosztują około 10 tys. zł, ale najczęściej wyszukiwany przedział cenowy to od 2 do 4 tys. zł. Największym zainteresowaniem cieszą się kolejno: motocykle sportowo-turystyczne (24,2%), skutery (18,3%), sportowe (17,5%) i choppery (16,8%). Nasz rynek jest zdominowany przez marki japońskie, zwłaszcza Yamahę i Hondę. Sporą niespodzianką jest fakt, że MZ i Simson nadal są obecne w pierwszej dziesiątce najchętniej wyszukiwanych marek na otomoto.pl. W serwisie motoAllegro.pl najczęściej wyszukiwanym motocyklem była WSK 125, o która zapytano ponad 3 mln razy.” – podsumowuje Marcin Świć.

Przy okazji IV Ogólnopolskiej Wystawy Motocykli i Skuterów ogłoszono Internetowy motocykl roku według otoMoto.pl. Wygrała Honda CBR.
Przy okazji IV Ogólnopolskiej Wystawy Motocykli i Skuterów ogłoszono Internetowy motocykl roku według otoMoto.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA