reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > 125 lecie wynalazku Carla Benza

125 lecie wynalazku Carla Benza

29 stycznia 1886 Carl Benz złożył w Berlinie wniosek patentowy na trójkołowy wóz motorowy napędzany silnikiem spalinowym i elektrycznym.

Dzień ten uznawany jest przez niektórych za oficjalną datę narodzin automobilu, chociaż należy jeszcze wspomnieć o kilku innych, mniej znanych wynalazkach, takich jak zbudowany w 1771 roku parowy traktor Francuza Nicolasa-Josepha Cugnota, czy jeszcze wcześniejszy, parowy wehikuł Ferdynanda Verbiesta, zbudowany jako podarunek dla cesarza Chin. Nie mógł on jednak przewozić pasażerów.

Pierwszy patent dla samochodu w stanach Zjednoczonych otrzymał jeszcze w 1789 roku Oliver Evans. Co ciekawe, parowy wehikuł był jednocześnie amfibią. W 1870 roku wiedeńczyk Siegfried Marcus zamontował silnik własnej konstrukcji na zwykły drewniany wózek, tworząc pierwszy na świecie pojazd napędzany silnikiem spalinowym.

Zobacz również: Pierwsze hybrydowe Infiniti

Choć Carl Benz uznawany jest za wynalazcę samochodu, według historyków pierwszy praktyczny automobil napędzany silnikiem spalinowym został zbudowany przez kilku niezależnych wynalazców mniej więcej w tym samym okresie. W 1889 roku Gottlieb Daimler i Wilhelm Maybach stworzyli w Mannheim własny czterokołowy samochód. Tej dwójce przypisuje się też stworzenie pierwszego motocykla w 1886 roku.

Zobacz również: Nissan Qashqai nagrodzony przez ADAC

Nieco wcześniej, bo w 1882 roku Enrico Bernardi z Uniwersytetu w Padwie opatentował jednocylindrowy silnik spalinowy o mocy 0,024 konia mechanicznego i zamontował go na trójkołowy rowerek swojego syna. Dziesięć lat później Bernardi stworzył większą wersję wehikułu, zdolnego przewieźć dwie dorosłe osoby.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Trójkołowy samochód Carla Benza fot. Daimler
Trójkołowy samochód Carla Benza fot. Daimler

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama