reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Ceny paliw w Polsce na tle Europy

Ceny paliw w Polsce na tle Europy

Czy ceny paliw w Polsce należą do wysokich, gdy porównamy je do cen na stacjach paliw w Europie Zachodniej? Jak ceny paliw w Polsce kształtują się na tle cen paliw w pozostałych krajach UE?

Ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w Europie

Według zestawienia przygotowywanego przez Komisję Europejską na dzień 26 października br. ceny benzyny w naszym kraju są najniższe spośród 28 krajów Unii Europejskiej.

Również ceny oleju napędowego znajdują się na jednym z najniższych poziomów. Według danych Komisji, Polska pod tym względem plasuje się na przedostatnim, a więc 27. miejscu. Warto zwrócić uwagę, że ceny paliw w Polsce są niższe niż w krajach o zbliżonym poziomie życia takich jak Czechy, Węgry czy Słowacja. Taki poziom cen wynika z faktu, że zarówno koszt benzyny, jak i ON przed opodatkowaniem jest w Polsce wyraźnie mniejszy niż średnia unijna, mimo że cena ropy naftowej dla wszystkich krajów jest taka sama.

Zobacz też: Lotos chce eksploatować złoża ropy na szelfie w Norwegii

Ceny ropy naftowej mają wpływ na ceny paliw, jednak nie jest to przełożenie bezpośrednie ani natychmiastowe oraz dokonuje się na rynku globalnym. Równie ważnym czynnikiem wpływającym na poziom cen paliw jest kurs złotówki do dolara oraz cen produktów paliwowych notowanych na giełdach towarowych w Amsterdamie, Rotterdamie i Antwerpii – tłumaczy Adam Czyżewski, Główny Ekonomista PKN ORLEN

Zobacz też: Prawo Jazdy 2016 r. - wszystkie zmiany

Należy jednak pamiętać, że z takiego porównania cen nie wynika, że Polacy znajdują się w lepszej sytuacji niż mieszkańcy Europy Zachodniej. Mimo najniższych w Europie cen paliw, przeciętnie zarabiający Polak po odebraniu wynagrodzenia może kupić dużo mniej paliwa niż przeciętnie zarabiający Europejczycy z zachodu.

Źródło: Materiały prasowe Orlen

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama