| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Ile osób pracuje w Polsce w branży motoryzacyjnej?

Ile osób pracuje w Polsce w branży motoryzacyjnej?

Branża samochodowa skupia wiele firm usługowych i produkcyjnych. Jak mocno wspomaga gospodarkę Polski? Ile osób znajduje zatrudnienie w sektorze motoryzacyjnym?

Ile osób pracuje w branży motoryzacyjnej w Polsce?

Motoryzacja przyczynia się do utrzymywania w Polsce ponad 760 tys. miejsc pracy. W Polsce w przemyśle motoryzacyjnym pracuje bezpośrednio 163 tys. osób. Od 2010 roku zatrudnienie w fabrykach motoryzacyjnych wzrosło o 18,7 tys. osób, zaś w samym 2013 roku - o 5 tys. osób. Był to największy wzrost wśród wszystkich sektorów przemysłu. Przemysł motoryzacyjny jest nie tylko najszybciej rozwijającym się, ale także jednym z największych pracodawców w polskim przemyśle – bezpośrednio odpowiada za 6,5% miejsc pracy w firmach przemysłowych. Te liczby obrazują jednak tylko część rzeczywistego znaczenia motoryzacji dla tworzenia i utrzymywania miejsc pracy. Badania przeprowadzone w 2013 roku przez KPMG (raport „Stan branży motoryzacyjnej oraz jej rola w polskiej gospodarce”) wykazały, że uwzględniając efekty pośrednie związane z dokonywaniem zakupów u krajowych dostawców towarów i usług, jak również z zakupami konsumpcyjnymi pracowników, liczbę miejsc pracy generowaną przez szeroko rozumiany przemysł motoryzacyjny w Polsce można szacować na ponad 362 tys. (dane za 2012 rok). Liczba miejsc pracy utrzymywanych w handlu i usługach motoryzacyjnych w Polsce jest jeszcze większa niż w przemyśle. Jak wynika z danych GUS, w sektorze tym w 2012 roku pracowało bezpośrednio 231,8 tys. osób. Gdyby dołączyć do tego efekty pośrednie, liczba ta rośnie do 399,5 tys. miejsc pracy.

Aż 8,6% wartości dodanej brutto polskiej gospodarki zawdzięczamy motoryzacji

Miernikiem udziału przemysłu motoryzacyjnego w wynikach polskiej gospodarki jest generowana przez ten sektor wartość dodana. W 2012 roku przemysł motoryzacyjny (PKD 29) wygenerował bezpośrednio (tj. w ramach samych przedsiębiorstw) wartość dodaną rzędu 19,8 mld zł. Stanowiło to 1,4% wartości dodanej brutto w Polsce oraz odpowiednio 5,7% w przemyśle ogółem i 8,1% w przetwórstwie przemysłowym. Stosunkowo niski udział wartości dodanej brutto w wartości produkcji wynika przede wszystkim z faktu, że większość polskich producentów stanowi nie tyle samodzielne firmy, co element bazy produkcyjnej globalnych koncernów i osiąganie dużych zysków  efektywność kosztowa, operacyjna oraz zapewnienie wysokiej jakości produktów.

Prawdziwe znaczenie przemysłu motoryzacyjnego dla generowania wartości dodanej brutto jest widoczne po oszacowaniu efektów zaopatrzeniowych i dochodowych. Jak wynika z analiz KPMG (raport „Stan branży motoryzacyjnej oraz jej rola w polskiej gospodarce”), po ich uwzględnieniu udział wartości dodanej brutto generowanej w wyniku szeroko rozumianej produkcji motoryzacyjnej w Polsce w całości gospodarki wynosi 2,9%. Handel i usługi związane z motoryzacją generują w ramach efektów bezpośrednich i pośrednich 5,7% wartości dodanej gospodarki (szacunki dla 2012 roku). Wyliczenia te uwzględniają szarą strefę m.in. w segmencie napraw. 17,2 mld zł wpływów sektora finansów publicznych Motoryzacja jest także istotnym sektorem z punktu widzenia wpływów sektora finansów publicznych. Jak wynika z analiz KPMG, przemysł oraz handel i usługi motoryzacyjne odpowiadają bezpośrednio za 17,2 mld zł rocznych wpływów do sektora finansów publicznych (włączając ubezpieczenia społeczne i zdrowotne), zaś pośrednio – za 9,9 mld zł (dane za 2012 rok). Największym źródłem przychodów sektora finansów publicznych jest podatek VAT.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »