reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Bezwypadkowy samochód używany: gdzie taki kupić?

Bezwypadkowy samochód używany: gdzie taki kupić?

Raport firmy Motoraporter potwierdza tezę, że na polskim rynku dominują auta powypadkowe. Czy jest szansa aby kupić auto z drugiej ręki w dobrym stanie technicznym?

Używane samochody na polskim rynku - raport

Cofnięte liczniki, ogłoszenia zawierające nieprawdziwe informacje, brak zgody na jazdę testową to tylko czubek góry lodowej rynku samochodów używanych w Polsce. Po raz kolejny pokazujemy jak wygląda branża z perspektywy wykonanych tysięcy I półroczu br. raportów. Pokazujemy również jak zmienia się rynek porównujące obecne dane
z tymi z przed roku.

-  Motoraporter to lider innowacji. Od publikacji raportu obejmującego I półrocze 2013 roku wprowadziliśmy kolejne usługi – Raport Live i Premium. Dzięki stałemu dynamicznemu wzrostowi ilości realizowanych zleceń  mamy doskonały obraz rynku. Muszę przyznać, że obecne półrocze było wyjątkowe. Dzięki atrakcyjnej ofercie eksporterów skierowanych do przedsiębiorców (pełne odliczenie VAT) na rynku wtórnym  pojawiło się sporo aut  poleasingowych. Dlatego miedzy innymi  tak  widoczny jest wzrost sprawdzanych przez naszych ekspertów pojazdów pochodzących z rynku krajowego – prawie połowa realizowanych przez nas zleceń. W I półroczu 2013 roku tylko co piąty  sprawdzany przez naszych ekspertów samochód pochodził z tego rynku - wyjaśnia Marcin Ostrowski, Prezes Zarządu spółki Motoraporter.

Coraz więcej aut krajowych w ogłoszeniach sprzedaży

I półrocze 2014 roku to po raz pierwszy w historii  publikowanych raportów Motoraportera  ilość sprawdzanych samochodów pochodzących z rynku krajowego i z importu są bardzo zbliżone – 49 vs 51%.  To bardzo pozytywny trend ponieważ dużo łatwiej zweryfikować historię samochodu pochodzącego z rynku krajowego. Nie oznacza to jednak, że samochody są w lepszym stanie. Po prostu informacje dostępne w bazach VIN są dużo dokładniejsze i jest ich więcej – podsumowuje badanie  Marcin  Ostrowski.

Zobacz też: 80 % używanych aut to pojazdy pokolizyjne? Raport

Główny obrót autami  odbywa się poprzez pośredników – autohandle  czy komisy – również te przy autoryzowanych stacjach.  Widać delikatną zmianę ilości sprzedawanych samochodów przez osoby indywidualne. W stosunku do  półroczna 2013 jest to wzrost o 6%. Jednak wydaje się, że nie jest to trend który będzie drastycznie się zmieniał - dużo wygodniej jest zostawić samochód w rozliczeniu niż samodzielnie go sprzedawać.

Nie jest łatwo o bezwypadkowy czy bezkolizyjny samochód

Nadal w ogłoszeniach dominują fałszywe informacje o bezkolizyjnej przeszłości pojazdów. 69% sprawdzanych przez Motoraportera samochodów miało kolizyjną przeszłość, o której w ogłoszeniach nie informowali sprzedający. Informacja o kolizji, dokładne jej opisanie oraz informacja, gdzie i jak zostały wykonane wcale nie dyskwalifikują auta. Wielokrotnie otrzymujemy po samodzielnym zakupie maile od oszukanych w ten sposób osób, które zwracają się do nas po pomoc.

Jedno co mogę radzić, to bardzo dokładne sprawdzenie samochodu przez osobę, która naprawdę się na tym zna i ma odpowiednie kwalifikacje, koniecznie przed zakupem a nie po, bo wtedy jest już zdecydowanie za późno – przestrzega Ostrowski.

Źródło: materiały prasowe MotoRaporter

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama