reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Sprzedaż samochodów w Polsce w 2014 r.

Sprzedaż samochodów w Polsce w 2014 r.

Według prognoz IBRM Samar w 2014 r. na polskim rynku ma zostać sprzedanych ok. 310 tys. samochodów osobowych. A ile z tego wolumenu kupują klienci indywidualni?

Z puli około 300 tys. nowych samochodów, które według wspomnianej prognozy zostaną sprzedane w 2014 r. na polskim rynku, osoby indywidualne kupią około 100 tys. egzemplarzy.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Volkswagen Bank, dla większości Polaków samochód jest nie tylko przedmiotem użytkowym.

– Dla kierowców samochód stanowi również istotny element budowania własnego wizerunku i dobrego samopoczucia, o silnym znaczeniu emocjonalnym. To między innymi ze względu na dużą wagę aut w codziennym życiu Polaków, liczba nabywców nowych samochodów na naszym rynku od roku rośnie, a wyższy niż obecny poziom sprzedaży ostatni raz zanotowano ponad 5 lat temu, w grudniu 2008 roku – mówi Edyta Barmentloo, Dyrektor Departamentu Marketingu w Volkswagen Bank Polska S.A.

Zobacz też: Produkcja Fiat Auto Poland w pierwszej połowie 2014 r.

Cena zakupu samochodu już nie jest najważniejsza dla Polaków

Oprócz wyposażenia, funkcjonalności czy prestiżu, kupującym zależy także na optymalnej formie zakupu auta. Co ciekawe, cena jest dla nich ważna, ale już nie najważniejsza.
75% ankietowanych byłoby w stanie zapłacić więcej za komfort związany z finansowaniem samochodu, na przykład w ofercie pozwalającej na samodzielne decydowanie o rozpoczęciu i zakończeniu finansowania. 1/3 ankietowanych wskazuje, że zależy im na możliwości zakupu pojazdu bez konieczności wcześniejszego wpłacania gotówki („0% wkładu własnego”). Jednocześnie prawie 40% badanych poszukuje rozwiązań finansowych umożliwiających elastyczne zakończenie umowy kredytowej, na przykład inne niż standardowe niemal we wszystkich bankach wykupienie auta na własność po okresie kredytowania.

Zobacz też: Rozwój sojuszu Renault-Nissan i Daimler AG

Polacy chętnie korzystają z ofert finansowania samochodu z zerowym wkładem własnym

– Przykładem oferty przyjaznej dla klientów jest zakończenie umowy w AutoKredycie Volkswagen Bank, w którym nabywca może zadecydować, czy po 3-4 latach chce auto wykupić za gotówkę, rozłożyć pozostałą kwotę kredytu na kolejne raty (czyli wydłużyć okres kredytowania), czy zwrócić samochód do dealera i wymienić go na nowy. Volkswagen Bank gwarantuje wówczas nabywcy, że odkupi używany dotychczas samochód po uzgodnionej cenie – podkreśla Edyta Barmentloo.

Dlaczego elastyczne zakończenie kontraktu jest tak ważne dla dużej grupy badanych? Ponieważ umowę finansowania samochodu zawiera się zwykle na 3-4 lata, a trudno przewidzieć, jak zmieni się po tym okresie sytuacja finansowa kredytobiorcy, jakie będzie miał oczekiwania, upodobania i czy – na przykład – nie będzie potrzebował nowego, większego samochodu.

Zobacz też: Test KIA Optima 1.7 CRDi 136 KM XL: piękna i dobrze wykonana

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama