reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Nowe obowiązkowe wyposażenie aut już w roku 2022!

Nowe obowiązkowe wyposażenie aut już w roku 2022!

Unia Europejska dba nie tylko o ekologię samochodów, ale i bezpieczeństwo pasażerów. Dlatego w maju roku 2022 poszerzy listę obowiązkowego wyposażenia aut.

Unijni włodarze postanowili zastanowić się nad tym, co najczęściej stanowi przyczynę zdarzeń drogowych. Dość szybko doszli do wniosku, że w 90-procentach przypadków wynikają one z błędu kierowcy. Jak go wyeliminować? Wystarczy wyposażyć samochód w szereg systemów wspomagających, które będą dodatkowo kontrolować sytuację na drodze. Prace nad stosownymi przepisami trwały w sumie 10 miesięcy. Teraz konkretne zapisy zostały poparte przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i przedstawicieli państw członkowskich. Dzięki temu wejdą w życie w maju roku 2022.

Nowe wyposażenie aut - szereg inteligentnych systemów wspomagających

Zmiany wprowadzane w życie przez Unię Europejską można uznać za dość zasadnicze. W końcu dotyczą nie jednego, a całej serii systemów asystujących. Zapisy sprawią, że każdy fabrycznie nowy samochód będzie musiał zostać wyposażony w system automatycznego hamowania przed przeszkodą, system wspomagania utrzymania pojazdu w pasie ruchu, system wykrywający zmęczenie i rozkojarzenie kierowcy, system wspomagający cofanie (czujniki lub kamera), instalację umożliwiającą łatwy montaż blokady alkoholowej, czarną skrzynkę oraz system ISA. ISA to układ, który na podstawie danych odczytanych ze znaków drogowych i nawigacji, automatycznie ogranicza prędkość pojazdu.

W maju roku 2022 nowe obowiązkowe wyposażenie samochodów dotyczyć będzie wyłącznie tych modeli, które zadebiutują na rynku w nowej wersji czy generacji. Wszystkie te pojazdy, które zostaną wprowadzone do produkcji przed tą datą, zostaną objęte przepisami dwa lata później - od maja 2024 roku. Włodarze unijni doszli do wniosku, że perspektywa czasowa wyznaczona na 3 lub 5 lat jest wystarczająca dla producentów motoryzacyjnych na wprowadzenie zmiany technologicznej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sześciobiegowa automatyczna przekładnia to wyposażenie standardowe Grand Santa Fe.
Sześciobiegowa automatyczna przekładnia to wyposażenie standardowe Grand Santa Fe.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama