reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Problemy Japonii zbawienne dla amerykańskiej motoryzacji

Problemy Japonii zbawienne dla amerykańskiej motoryzacji

Po marcowym trzęsieniu ziemi w Japonii na rynku USA eksplodowała sprzedaż rodzimych marek. Koncerny samochodowe biją rekordy sprzedaży, w czerwcu Amerykanie kupili 1,1 mln nowych aut.

Amerykańskie koncerny motoryzacyjne biją rekordy sprzedaży na własnym rynku w związku z problemami z jakimi borykają się ich japońscy rywale, wciąż odczuwający skutki marcowego trzęsienia ziemi i tsunami.

Firma AutoData podaje, że Amerykanie kupili w czerwcu o 7 procent aut więcej niż w roku 2010. Największe sukcesy sprzedażowe przypadły markom amerykańskim. Chrysler sprzedał aż o 30%, General Motors o 10% a Ford o 14% więcej.

Zobacz też: 2-milionowa Panda z polskiej fabryki

Ponad 50% aut kupionych w USA pochodziło z tych trzech rodzimych koncernów. Stolica amerykańskiej motoryzacji, Detroit, ruszyła do ofensywy rynkowej. Japońskie trzęsienie ziemi i tsunami, spustoszyło północno-wschodnią część Japonii, niszcząc wiele zakładów podwykonawców firm samochodowych. Po tej klęsce żywiołowej jeszcze w maju japońskim koncernom samochodowym brakowało części do produkcji i musiały ją ograniczać.

Z tymi problemami wiąże się spadek sprzedaży takich gigantów jak Honda i Toyota. Obaj producenci zanotowali ujemny wynik na poziomie 21%. To dla nich najgorszy okres od 1997 roku. Japończycy mówią, że najgorsze już za nimi. W czerwcu co prawda kupili o 23 proc. aut mniej niż przed rokiem, ale w maju ten spadek wynosił aż 30 proc. Był to najgorszy miesiąc na japońskim rynku motoryzacyjnym od 1968 r!

Zobacz też: Gruchoty z Polski trafiają do komisów w Afganistanie

Powoli rośnie też produkcja aut japońskich koncernów. W maju Toyota i Honda wyprodukowały o połowę aut mniej niż przed rokiem, ale w kwietniu spadek produkcji tych koncernów wynosił aż 80 proc.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Chrysler na amerkańskim rynku sprzedał więcej aż o 30 %, General Motors o 10 % a Ford o 14% fot. Chrysler
Chrysler na amerkańskim rynku sprzedał więcej aż o 30 %, General Motors o 10 % a Ford o 14% fot. Chrysler

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama