reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Nowy pomysł rządu - obowiązkowe kaski dla rowerzystów

Nowy pomysł rządu - obowiązkowe kaski dla rowerzystów

Przedstawiciele partii rządzącej oraz członkowie komisji infrastruktury mają pomysł na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Chcą wprowadzić obowiązkowe kaski rowerowe dla dzieci oraz ograniczenie dozwolonej prędkości w godzinach nocnych.

Od 2015 działają przepisy nakazujące policji zabranie prawa jazdy w sytuacji, gdy kierowca przekroczy prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym. Drogówka ma powody do zadowolenia - według statystyk Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji z 2017 roku, na polskich drogach zginęło o 224 osób mniej w porównaniu z rokiem 2016. Tym bardziej rządzący mają pretekst, by wprowadzać kolejne zaostrzenia, jak np. karanie minimum dwuletnim więzieniem sprawcę śmiertelnego wypadku, który był pod wpływem alkoholu.

W kwietniu ub.r. powstał zespół specjalistów m.in. z Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Cyfryzacji oraz MSWiA. Razem badają dziesiątki spraw karnych dotyczących bezpieczeństwa na polskich drogach. Pierwszym pomysłem jest zmniejszenie limitu prędkości w terenie zabudowanym w godzinach nocnych – z dotychczasowych 60 do 50 km/h. Najważniejszą zmianą ma być nakaz noszenia kasku przez dzieci podczas jazdy na rowerze. Eksperci z zespołu przywołują przepisy z innych krajów. Dla porównania w Austrii do 12 roku, w Szwecji do 15 roku, a w Czechach dzieci nawet do 18 roku życia mają obowiązek jazdy w kasku.

Taki przepis może poprawić bezpieczeństwo na drogach, ale wciąż należy uczyć cyklistów i kierowców, jak żyć wspólnie w miastach. Kierowcy nie są niewinni, rowerzyści też mają trochę na sumieniu. Ta druga grupa powinna bardziej uważać i nie czuć się jak grupa uprzywilejowana na ulicach. Bezrefleksyjne wjeżdżanie na skrzyżowanie, ignorowanie czerwonych świateł, jazda po chodniku pełnym przechodniów – to najczęstsze przewinienia rowerzystów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama