reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Rozpoczyna się budowa obwodnicy Nysy

Rozpoczyna się budowa obwodnicy Nysy

Ruszają prace związane z budową obwodnicy Nysy. Nowy odcinek drogi będzie miał długość 16,5 km. Kiedy zostanie oddany do użytku?

Obwodnica Nysy zostanie wybudowana do 2017 r.?

Jak powiedział PAP rzecznik opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Michał Wandrasz, geodeci rozpoczęli swoje prace przy inwestycji w ostatnich dniach, a wycinka drzew, zgodnie z harmonogramem, ma ruszyć w poniedziałek.

Obwodnica powstanie w ciągu dróg krajowych numer 46 i 41. Ma m.in. wyprowadzić ruch tranzytowy z Nysy, zmniejszyć korki i zwiększyć bezpieczeństwo ruchu w mieście, skrócić czas przejazdu na trasie Polska - Czechy oraz Opole - Kłodzko i umożliwić dojazd do terenów inwestycyjnych zajmujących ponad 150 hektarów. Jej wykonawcą jest konsorcjum firm Mota-Engil Central Europe Kraków i Himmel & Papesch Opole. Zezwolenie na realizację inwestycji wojewoda opolski wydał w pierwszych dniach kwietnia.

Wandrasz dodał, że obwodnica ma być gotowa w 32 miesiące od dnia podpisania umowy (co miało miejsce w sierpniu ub.r.), czyli w drugiej połowie 2017 roku. Oddana do ruchu - według planów - zostanie w październiku 2017 roku. Zadanie jest realizowane w systemie „Projektuj & Buduj”.

Zobacz też: Budowa S8 od Radziejowic do Paszkowa

Obwodnica Nysy

W ramach budowy obwodnicy Nysy powstanie 14 mostów - w tym 383-metrowa przeprawa przez rzekę Nysę Kłodzką; blisko 304-metrowa estakada nad planowanym kanałem ulgi oraz dwa mosty nad liniami kolejowymi z Nysy w stronę Brzegu i Opola. Zaplanowano też m.in. pięć skrzyżowań, w tym cztery ronda, 10 zbiorników retencyjnych i drogi dojazdowe do nieruchomości rolnych. W ramach inwestycji powstanie również 9 przejść dla płazów pod obwodnicą o łącznej długości ponad 180 metrów.

Wandrasz podał, że w ramach tej inwestycji ma być zużytych ok. 550 tys. metrów sześciennych ziemi do budowy nasypów; 160 tys. ton masy bitumicznej; 29 tys. metrów sześciennych betonu i 4,5 tys. ton stali. W szczycie robót, które przypadną na czas letnich prac budowlanych w tym czy przyszłym roku, przy budowie obwodnicy Nysy może być zatrudnionych ok. 700 osób.

Jak zapewniali po podpisaniu umowy z GDDKiA przedstawiciele wykonawcy, prace przy budowie nie powinny przysporzyć większych trudności kierowcom, bo obwodnica będzie przebiegać w nowym śladzie. Utrudnienia może sprawić jedynie tymczasowa organizacja ruchu na skrzyżowaniach z drogami już istniejącymi.

Zobacz też: Budowa drogi S3 od Sulechowa do węzła Zielona Góra Północ

W przetargu na budowę obwodnicy Nysy, ogłoszonym w grudniu 2013 roku, wystartowało ośmiu wykonawców. Szacowana jeszcze przed przetargiem wartość projektu - z uwzględnieniem m.in. kosztów prac przygotowawczych czy badań - opiewała na 468 mln zł. Zaproponowane w przetargu przez firmy koszty budowy wahały się od 307,5 mln zł do 492 mln zł.

Konsorcjum firm Mota-Engil Central Europe Kraków i Himmel & Papesch Opole zaoferowało najniższą cenę. Przy wyborze uwzględniane były także proponowany termin realizacji całego zadania oraz proponowany okres gwarancji na roboty - wyniesie on 10 lat. (PAP)

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama