| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Część pieniędzy z zaoszczędzonego Janosikowego na Mazowszu pójdzie na remonty dróg

Część pieniędzy z zaoszczędzonego Janosikowego na Mazowszu pójdzie na remonty dróg

To dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców Mazowsza. W przyszłym roku województwo zapłaci mniejszą opłatę tzw. Janosikowego. W rezultacie część zaoszczędzonych pieniędzy przeznaczy na remonty dróg.

Na razie zgodnie z obecnym projektem budżetu, w 2015 roku dochody województwa mazowieckiego planowane są w wysokości ponad 2,5 mld zł, a wydatki na poziomie blisko 2,47 mld zł. Mazowsze chce z podatków dochodowych uzyskać w przyszłym roku 1,48 mld zł, z czego dochód z PIT ma wynieść 262 mln zł, a z CIT 1,22 mld zł. Ma być to odpowiednio o 7,78 i 3,23 proc. więcej w stosunku do 2014 r.

Jak wynika z ustaleń sejmiku poprzedniej kadencji, do 15 grudnia br. musi się odbyć pierwsze czytanie projektu budżetu województwa na 2015 r. Następnie projekt wraz z poprawkami zostanie złożony do oceny komisji sejmikowych. Jako ostateczny termin przyjęcia budżetu wyznaczono 31 stycznia 2015 r.

Rozwiązania zawarte w nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, a co za tym idzie obniżenie wpłaty Janosikowego obowiązywać będą jednak tylko w 2015 roku, a nie jak pierwotnie zakładano w 2015 i 2016 roku.

Struzik zapowiedział, że będzie nadal współpracował z posłami, aby ponownie złożyć projekt ustawy, która regulowałaby kwestie wpłat województwa mazowieckiego do budżetu państwa. Zapowiedział, że nowy projekt powinien zostać przygotowany jeszcze w grudniu. Zwrócił uwagę, że kwestie Janosikowego powinny być rozwiązane do połowy przyszłego roku, czyli do czasu kiedy opracowywany jest budżet państwa na 2016 rok.

Marszałek województwa mazowieckiego zapowiedział ponadto zamiar zgłoszenia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej "algorytmu podziału składki zdrowotnej na wojewódzkie oddziały NFZ".

"W tym też jest problem. Od 2009 r. kiedy wprowadzono nowy algorytm mamy olbrzymie problemy. Tu nie chodzi tylko o jednostki, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym, ale wszystkie szpitale mają problemy z niepłaconymi niewykonaniami, są olbrzymie transfery do innych województw. Na przykład Janosikowe w 2013 roku wynosiło ok. 650 mln zł, to Janosikowe bis czyli transfer składki zdrowotnej - 1,3 mld zł. To wszystko razem powoduje, że województwo jest drenowane nadmiernie" - zaznaczył.

Zobacz też: Czy Niemcy wprowadzą opłaty za przejazd autostradami?

Co to jest Janosikowe?

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o Janosikowym dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. (PAP)

mick/mok/

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »