reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Viatoll: pasmo problemów i udręki dla kierowców

Viatoll: pasmo problemów i udręki dla kierowców

ViaTOLL zamiast usprawnić pobieranie opłat za korzystanie z autostrad, wywołuje zamieszanie i sprawia problemy. Nie wiadomo, kiedy problemy z poborem e-myta zostaną rozwiązane.

Od niedawna na polskich autostradach pojawił się nowy system poboru opłat viaTOLL. Z podobnego, elektronicznego systemu  korzystają już niektóre państwa Europy. Jak pisze Gazeta Wyborcza, austriacka firma Kapsch, odpowiedzialna za postawie bramownic na płatnych odcinkach autostrad, miała dostać za to niemal 4 mld zł.

Niestety, system nie został przygotowany na czas i opłaty nie były pobierane. Po pierwsze nie wszystkie bramownice zostały ustawione w dniu oddania systemu do użytku, zawiódł również system informatyczny. Według Gazety Wyborczej miała na to wpływ duża liczba rejestracji pojazdów w ciągu ostatniego tygodnia.

Zobacz też: Od dziś funkcjonuje elektroniczny system poboru opłat

Kolejnym problemem okazała się zbyt mała liczba (około 200) punktów dystrybucji co skutkowało korkami i długimi kolejkami. W niektórych miejscach doszło nawet do awantur i kłótni. Zniecierpliwieni kierowcy wzięli sprawy w swoje ręce i sami pilnowali kolejki, aby usprawnić działania. Sam system również jest wadliwy, a w punktach wymagana jest większa ilość dokumentów niż w innych krajach korzystających z podobnych elektronicznych systemów poboru opłat.

Zobacz też: Od dziś funkcjonuje elektroniczny system poboru opłat

Również z Gazety Wyborczej dowiadujemy się, że Inspektorzy Transportu Drogowego mogą nałożyć kary nawet do 3 tysiące złotych na kierowców za niesprawne urządzenie bądź jego brak.

Przedstawiciele firmy Kapsch zapewniają, że wypłacą odszkodowanie za każdy dzień, gdy system był nieaktywny oraz rekompensatę dla skarbu państwa za brak korzyści. Niestety nie potrafią powiedzieć kiedy  system zostanie naprawiony.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Viatoll: pasmo problemów i udręki dla kierowców fot. Newspress
Viatoll: pasmo problemów i udręki dla kierowców fot. Newspress

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama