reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > 10 procent potencjalnych zabójców czyli samochodowe zwyczaje Polaków

10 procent potencjalnych zabójców czyli samochodowe zwyczaje Polaków

Aż 10 procent badanych kierowców porusza się w terenie zabudowanym z prędkością 120-160 km/h wynika z „Raportu przekroczeń prędkości” przygotowanego przez spółkę DSG

To już trzeci raport z cyklu „Samochodowe Zwyczaje Polaków” opublikowany przez DSG. Przez cały 2010 r. firma przeprowadziła ponad milion pomiarów, których celem były ekstremalne przekroczenia prędkości przez polskich kierowców. Do celów badań założono następujące widełki:

•    Teren zabudowany badane prędkości 120-160 km/h (60% pomiarów)
•    Poza miastem badane prędkości 160-200 km/h (25% pomiarów)
•    Autostrady badane prędkości 200-250 km/h (15% pomiarów)

Zobacz też: Raport awaryjności TUV 2011

- Byliśmy bardzo zaskoczeni wynikiem badań. Przerażające jest to, że aż 10% badanych porusza się w terenie zabudowanym z prędkością powyżej 120 km/h. Dotyczy to zwłaszcza dużych aglomeracji miejskich. Oznacza to, że praktycznie na rogu każdej dużej ulicy w mieście powinien stać policjant z fotoradarem- komentuje Tomasz Waligóra, prezes DSG.

Poza miastem rzadziej łamiemy tak ekstremalnie przepisy (prędkość od 160 do 200 km/h). W założonych widełkach wykryto zaledwie ok. 1% przekroczeń. Na autostradach odsetek ten wyniósł 0,6% (prędkość od 200 do 250 km/h).

Zdaniem psycholog mgr Dominiki Dąbek-Stawskiej powody takich zachowań można podzielić na 3 grupy: dla przyjemności, z pośpiechu i w wyniku presji.
U większości Polaków szybka jazda wywołuje dużo pozytywnych skojarzeń, stanowiąc źródło adrenaliny, poczucia swobody, wolności, czy nawet relaksu. Powszechne jest przekonanie, że szereg znaków drogowych jest postawionych na wyrost, a skoro tak to przekroczenie prędkości o 10-30 km/h nie jest łamaniem przepisów.

Zobacz też: Jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach w 2011 r.

Istnieje też całkiem liczna grupa osób, które twierdzą: "akurat ja jestem doświadczonym i uważnym kierowcą, który w razie czego sobie poradzi" lub wmawiają sobie "muszę przyspieszyć, żeby nie popaść w monotonię i zachować czujność".

- Ci, którzy się spieszą uważają się za moralnie usprawiedliwionych. Jeśli ktoś jedzie zgodnie z przepisami, ale non stop jest wyprzedzany przez niecierpliwych kierowców, zazwyczaj poddaje się presji. Dopóki nie zwiększy się liczba autostrad, a stan dróg będzie jaki jest, kwestia przekraczania prędkości będzie budziła wiele emocji –  podkreśla psycholog.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dopóki nie zwiększy się liczba autostrad, a stan dróg będzie jaki jest, kwestia przekraczania prędkości będzie budziła wiele emocji  fot. moto.wieszjak.pl
Dopóki nie zwiększy się liczba autostrad, a stan dróg będzie jaki jest, kwestia przekraczania prędkości będzie budziła wiele emocji fot. moto.wieszjak.pl

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama