reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Testy aut > Poradniki kupującego > Jakie są najbardziej znane aukcje samochodów na świecie?

Jakie są najbardziej znane aukcje samochodów na świecie?

Sprzedaż lub klasycznego auta będącego zabytkiem warto przeprowadzić na specjalnej aukcji. Te najbardziej znane odbywają się za granicą. Oto jedne najsłynniejszych aukcji samochodowych na świecie.

Aukcje samochodów historycznych

Aukcje motoryzacji klasycznej od drugiej połowy lat 80 ub. wieku są najpopularniejszym sposobem dokonywania zakupów samochodów przez inwestorów i kolekcjonerów. Na nich padają rekordy cenowe ikon motoryzacji, idące w miliony euro czy dolarów. Światowy rynek aukcyjny jest zdominowany przez sześć największych domów aukcyjnych - wynika z analizy Lion's Banku.

Zobacz galerię: Motoklasyki

Domy aukcyjne, wystawiające najlepsze i najciekawsze samochody, można podzielić na takie, które działają tylko na terenie Unii Europejskiej bądź w Stanach Zjednoczonych, oraz na takie, które działają globalnie. Istnieje też podział na domy aukcyjne wyspecjalizowane w motoryzacji i te, które uznają ją za jedną z kategorii obiektów kolekcjonerskich. Aukcje mają jednak miejsce nie tylko w podczas specjalnych wystaw domów aukcyjnych w Londynie czy Monako, ale też towarzyszą elitarnym wydarzeniom związanym z motoryzacją klasyczną: konkursom elegancji czy wyścigom samochodów historycznych.

Na rynku motoryzacji klasycznej działa sześć najbardziej rozpoznawalnych domów aukcyjnych, są to:

1. RM Auctions. Jest kanadyjskim domem aukcyjnym, który organizuje aukcje od 1991 roku, ale jako firma zajmująca się handlem i renowacją samochodów klasycznych istnieje od 1976 roku. Od 2006 roku RM jest obecny w Europie - ma filię w Londynie. RM zorganizował swoją pierwszą aukcję w Europie w 2007 roku, w Maranello, wspólnie z domem aukcyjnym Sotheby's. Wydarzenie to było dużym sukcesem: całkowita wartość sprzedanych pojazdów przekroczyła 46 milionów dolarów, a 98% wystawionych egzemplarzy znalazło nowych właścicieli.

Zobacz też: Używane auto z klasycznym układem napędowym – samochody, które zyskają na wartości

RM Auctions jest obecnie największym na świecie pod względem sprzedaży domem aukcyjnym wyspecjalizowanym w samochodach klasycznych i kolekcjonerskich. W 2013 r. wygenerował z aukcji przychód przekraczający 442 miliony dolarów. RM Auctions nie poprzestał na Maranello, po tym spektakularnym sukcesie organizuje aukcje też w innym miastach takich jak Londyn, Paryż czy Monako.

2. Bonhams. Ten brytyjski dom aukcyjny jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na rynku sztuki. Został stworzony w 1793 roku. Operacje związane z motoryzacją klasyczną prowadzone są tylko w Europie i w Stanach Zjednoczonych, mimo obecności domu aukcyjnego także w Australii i na kontynencie azjatyckim. Departament odpowiedzialny za motoryzację został powołany w 2002, a pierwsze aukcje miały miejsce w 2003 roku. Po RM Auctions, jest do drugi europejski dom aukcyjny, który jest w stanie zaproponować naprawdę unikatowe i poszukiwane egzemplarze samochodów kolekcjonerskich. Podczas licytacji padają zazwyczaj rekordy cenowe dla danego modelu. Tak było w przypadku ostatniej, paryskiej aukcji, zorganizowanej w lutym 2014 roku, podczas której Ferrari 275GTB osiągnęło swój nowy rekord, znajdując nowego właściciela za 2 225 000 euro!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ferrari 250 GTO fot. Wikipedia
Ferrari 250 GTO fot. Wikipedia

Ferrari Testarossa fot. Newspress
Ferrari Testarossa fot. Newspress

Ferrari 250GTO i Testarossa fot. Newspress
Ferrari 250GTO i Testarossa fot. Newspress

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama