Kategorie

Jakie są najbardziej znane aukcje samochodów na świecie?

Ferrari Testarossa fot. Newspress
Ferrari Testarossa fot. Newspress
Sprzedaż lub klasycznego auta będącego zabytkiem warto przeprowadzić na specjalnej aukcji. Te najbardziej znane odbywają się za granicą. Oto jedne najsłynniejszych aukcji samochodowych na świecie.

Aukcje samochodów historycznych

Aukcje motoryzacji klasycznej od drugiej połowy lat 80 ub. wieku są najpopularniejszym sposobem dokonywania zakupów samochodów przez inwestorów i kolekcjonerów. Na nich padają rekordy cenowe ikon motoryzacji, idące w miliony euro czy dolarów. Światowy rynek aukcyjny jest zdominowany przez sześć największych domów aukcyjnych - wynika z analizy Lion's Banku.

Zobacz galerię: Motoklasyki

Domy aukcyjne, wystawiające najlepsze i najciekawsze samochody, można podzielić na takie, które działają tylko na terenie Unii Europejskiej bądź w Stanach Zjednoczonych, oraz na takie, które działają globalnie. Istnieje też podział na domy aukcyjne wyspecjalizowane w motoryzacji i te, które uznają ją za jedną z kategorii obiektów kolekcjonerskich. Aukcje mają jednak miejsce nie tylko w podczas specjalnych wystaw domów aukcyjnych w Londynie czy Monako, ale też towarzyszą elitarnym wydarzeniom związanym z motoryzacją klasyczną: konkursom elegancji czy wyścigom samochodów historycznych.

Na rynku motoryzacji klasycznej działa sześć najbardziej rozpoznawalnych domów aukcyjnych, są to:

1. RM Auctions. Jest kanadyjskim domem aukcyjnym, który organizuje aukcje od 1991 roku, ale jako firma zajmująca się handlem i renowacją samochodów klasycznych istnieje od 1976 roku. Od 2006 roku RM jest obecny w Europie - ma filię w Londynie. RM zorganizował swoją pierwszą aukcję w Europie w 2007 roku, w Maranello, wspólnie z domem aukcyjnym Sotheby's. Wydarzenie to było dużym sukcesem: całkowita wartość sprzedanych pojazdów przekroczyła 46 milionów dolarów, a 98% wystawionych egzemplarzy znalazło nowych właścicieli.

Zobacz też: Używane auto z klasycznym układem napędowym – samochody, które zyskają na wartości

RM Auctions jest obecnie największym na świecie pod względem sprzedaży domem aukcyjnym wyspecjalizowanym w samochodach klasycznych i kolekcjonerskich. W 2013 r. wygenerował z aukcji przychód przekraczający 442 miliony dolarów. RM Auctions nie poprzestał na Maranello, po tym spektakularnym sukcesie organizuje aukcje też w innym miastach takich jak Londyn, Paryż czy Monako.

2. Bonhams. Ten brytyjski dom aukcyjny jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na rynku sztuki. Został stworzony w 1793 roku. Operacje związane z motoryzacją klasyczną prowadzone są tylko w Europie i w Stanach Zjednoczonych, mimo obecności domu aukcyjnego także w Australii i na kontynencie azjatyckim. Departament odpowiedzialny za motoryzację został powołany w 2002, a pierwsze aukcje miały miejsce w 2003 roku. Po RM Auctions, jest do drugi europejski dom aukcyjny, który jest w stanie zaproponować naprawdę unikatowe i poszukiwane egzemplarze samochodów kolekcjonerskich. Podczas licytacji padają zazwyczaj rekordy cenowe dla danego modelu. Tak było w przypadku ostatniej, paryskiej aukcji, zorganizowanej w lutym 2014 roku, podczas której Ferrari 275GTB osiągnęło swój nowy rekord, znajdując nowego właściciela za 2 225 000 euro!

3. Artcurial jest francuskim domem aukcyjnym. Istnieje od 2002 roku i motoryzacja jest tylko jednym z obszarów, w których firma się specjalizuje. Od 2010 roku, po wprowadzeniu na rynek marki "Artcurial Motorcars", dom aukcyjny znad Sekwany stał się znaczącym graczem na europejskim rynku aukcyjnym - jego obroty w sekcji motoryzacyjnej wzrosły z 6 milionów w 2009 do 27 milionów euro w 2012 roku. Rzadko jednak samochody oferowane przez Artcurial biją rekordy cenowe.

4. Coys Tak jak w przypadku Bonhams, Coys of Kensington jest brytyjskim domem aukcyjnym. Istnieje od 1919 roku i podobnie jak w przypadku RM Auctions, koncentruje się na sprzedaży pojazdów mechanicznych. Jest to instytucja z tradycjami, która spopularyzowała formę sprzedaży aukcyjnej na Wyspach Brytyjskich. Przed wojną Coys był jedynym importerem wielu marek "kontynentalnych", na przykład Auto-Union. Obecnie Coys of Kensington jest domem aukcyjnym specjalizującym się w tańszych, popularnych modelach samochodów, jednak na każdej dużej aukcji jest prezentowany ciekawy pojazd z rodowodem, często należący do gwiazdy filmowej, czy też piosenkarza, bądź znany z jakiejś produkcji filmowej. Tak było z Lotusem Esprit Agenta 007, znanym z filmu "Tylko dla twoich oczu", sprzedanym w 2012 roku za 105 tys. funtów, z samochodami Eltona Johna, czy George'a Harrisona. Coys of Kensington organizuje aukcje w Europie, między innymi w Monako i na targach motoryzacji klasycznej w Essen.

5. Gooding and Company jest amerykańskim domem aukcyjnym przez wielu uznawanym za najbardziej ekskluzywny i najbardziej prestiżowy jeśli chodzi o motoryzację. Od jedenastu lat organizuje aukcje tylko w trzech miejscach: Scottsdale w Arizonie, Amelia Island na Florydzie oraz Pebble Beach w Kalifornii. Aukcje Gooding and Company towarzyszą zawsze ważnym wydarzeniom motoryzacyjnym. W przypadku Scottsdale jest to weekend, podczas którego wiele domów aukcyjnych mniejszego kalibru wystawia swoje namioty i eksponuje samochody, które później trafiają na licytację. Gooding jest tam firmą-gwiazdą. W Amelia Island oraz w Pebble Beach mają za to miejsce najważniejsze "konkursy elegancji" w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie amerykańskich kolekcjonerów klasykami wartymi kilka milionów dolarów, Gooding and Company mimo niewielkiej liczby organizowanych aukcji, jest w stanie przyciągnąć wielu inwestorów i kolekcjonerów o bardzo wysokich oczekiwaniach. Nic dziwnego, że na aukcjach z ich udziałem padają światowe rekordy cenowe. W 2013 roku, podczas aukcji w Pebble Beach padło 13 rekordów cenowych, wśród których wymienić można sprzedaż Porsche 904 Carrera GTS za 1 595 000 dolarów, czy jeszcze Ferrari 288GTO za 1 512 500 dolarów.

6. Barrett-Jackson jest specjalistycznym amerykańskim domem aukcyjnym, oferującym, podobnie jak Coys, wiele samochodów wielkoseryjnych, popularnych. O ile jednak w przypadku domu angielskiego są to auta europejskie, tutaj dominujące są egzemplarze produkcji amerykańskiej. Aukcje mają miejsce w Scottsdale, Las Vegas, Reno Tahoe oraz Palm Beach. Podobnie jak Coys, firma Barrett-Jackson ma długą historię - organizowała pierwsze aukcje już w latach 60. Oprócz modeli popularnych, Barrett-Jackson wystawia na licytacje najdroższe i najciekawsze samochody pod szyldem "Select Collection", czyli auta pokroju Mercedesa 300SL Gullwing czy zabytkowe Ferrari z lat 60 i 70.

W Stanach Zjednoczonych rynek aukcyjny jest bardzo rozwinięty, istnieje tam wiele mniejszych domów aukcyjnych, które nie są znane w Europie. Można do nich zaliczyć, na przykład Mecum czy Auctions America.

Bogaty kalendarz światowych aukcji

Kalendarz międzynarodowego kolekcjonera samochodów klasycznych, mającego duże możliwości finansowe, powiększa się z roku na rok o kolejne ważne pozycje, bo prawie w każdym kolejnym sezonie domy aukcyjne dodają nową imprezę.

Z pewnością najważniejszym wydarzeniem, rozpoczynającym coroczny sezon aukcyjny w Europie, jest salon motoryzacji klasycznej Retromobile w Paryżu, odbywający się w lutym. Mają wtedy miejsce aukcje domów Bonhams, Artcurial oraz RM Auctions. Kolejną imprezą wysokiej rangi, tym razem odbywającą się w Stanach Zjednoczonych, jest "konkurs elegancji" Amelia Island, któremu towarzyszą aukcje Gooding and Company czy RM Auctions. Następnym ważnym wydarzeniem jest Grand Prix starych samochodów w Monako, odbywającą się w drugi weekend maja. Tam organizowane są aukcje Coys of Kensington, o dumnie brzmiącej nazwie Legenda e Passione, oraz RM Auctions. Kolejnymi letnimi wydarzeniami, na których warto być, są "konkursy elegancji" odbywające się podczas motoryzacyjnego weekendu w Pebble Beach, Carmel oraz Monterey. Przyjeżdżają na nie najwięksi rynkowi gracze i są wtedy prezentowane najciekawsze pojazdy. Sezon zamykają z kolei jesienne aukcje w Londynie i Nowym Jorku (dom RM Auctions), czy odbywająca się również w Londynie, grudniowa aukcja Bonhams.

Nie trzeba mieć wielkiego portfela

Zależnie od możliwości domu aukcyjnego, na licytację jednorazowo wystawianych jest kilka samochodów-gwiazd (np. filmowych) gwarantujących sukces medialny wydarzenia. Przykładowo, RM Auctions na aukcji w Londynie dwukrotnie prezentował już pojazdy odgrywające istotne role w filmach o Agencie 007. Chodzi o Astona Martina DB5 oraz Lotusa Esprit. Ten ostatni był nie tylko samochodem, ale i łodzią podwodną. Często również na aukcjach wystawiane są pojazdy z ciekawą historią: jest to specjalność Coys of Kensington, która sprawia, że wiele interesujących egzemplarzy, nawet na flagowych imprezach, można nabyć za relatywnie małe sumy - czasem nawet wystarcza 100 000 złotych. Jednak gdy celujemy w rzadkie pojazdy o bardzo wysokiej wartości kolekcjonerskiej, trzeba dysponować przynajmniej dziesięciokrotnością tej kwoty. Aukcje domów takich, jak Coys czy Artcurial to także okazja do nabycia tak zwanego "automobilia", czyli obiektów związanych z motoryzacją, np. starych prospektów reklamowych czy plakatów samochodowych. W takich przypadkach można nawet pojawić się na aukcji z 1000 złotych w portfelu.

Michał Wróbel
Lion's Bank

Niniejszy dokument jest jedynie materiałem informacyjnym do użytku odbiorcy i stanowi wyraz osobistych poglądów jego autora. Niniejsza informacja nie ma na celu nakłonienia Klienta do inwestycji w konkretne aktywa i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisu art. 66 Kodeksu cywilnego. Nie powinna być ona w szczególności rozumiana jako forma świadczenia usług doradztwa inwestycyjnego, w szczególności jako rekomendacja inwestycyjna, ani jako inna podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Skorzystanie z niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje, a autorzy opracowania nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne.

Źródło: Idea Bank S.A. Oddział Lion's Bank w Warszawie z siedzibą w Warszawie

Ferrari 250 GTO fot. Wikipedia
Ferrari 250GTO i Testarossa fot. Newspress
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

  Toyota Avensis II: japoński dziadkowóz

  Stereotypowy emeryt wybiera Mercedesa. Właśnie. Stereotypowy. Starsi ludzie wbrew stereotypom równie chętnie sięgają po Toyotę.

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina?

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina? To ważne pytanie w kontekście nowych przepisów, które obowiązują przed pasami od czerwca 2021 r.

  Wymiana jednej opony? Ubezpieczyciel musi zapłacić za dwie

  Wymiana jednej opony? To częsta propozycja w przypadku polis na ogumienie. Takie rozwiązanie nie ma sensu z punktu widzenia bezpieczeństwa.

  Renault Megane I: raz na wozie, raz pod wozem

  Renault Megane I generacji to samochód bez wątpienia udany, ale borykający się z kilkoma problemami. Starość tego samochodu bywa bardzo różna.

  Test: Audi S3 Limousine - 4,8 s. do setki w kompakcie!

  Test Audi S3 pokazał jedno. To wilk w owczej skórze. Bo choć nadwozie nie wygląda przesadnie agresywne. Układ napędowy już jest agresywny.

  Opel Astra F: używany hit po trzech dekadach na drogach

  Opel Astra F została zaprezentowana 30 lat temu. To od niej zaczął się sukces mierzony dziś 15 milionami sztuk. Co warto wiedzieć o używanym Oplu?

  Stacje ładowania: dogonimy Niemców dopiero po 2150 roku

  Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce nie powstają zbyt dynamicznie. A to prowadzi do wniosku, że Niemcy są o 130 lat do przodu.

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak to problemy produkcyjne

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak hamuje produkcję aut, a niska produkcja musi oznaczać niższy poziom sprzedaży. Co dalej?

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. II część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć kolejnych propozycji.

  Cupra elektryczna? Wyłącznie elektryczna do 2030 roku!

  Cupra elektryczna? Tak, wszystko wskazuje na to, że piekło właśnie zamarzło. Rasowa, hiszpańska marka skupi się bowiem na e-napędach...

  Wyprzedzanie w tunelu. Co na to przepisy?

  Wyprzedzanie w tunelu: czy jest dozwolone, a jak tak to gdzie? Jak jest zabronione, to jaki grozi za nie mandat? Oto kompendium wiedzy.

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. I część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć pierwszych propozycji.

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna? To zależy od tego czy kierowca nie wpłacił nawet złotówki tytułem OC, czy np. nie opłacił jednej z rat.

  Aplikacja Na Wypadek, czyli czy sprawca ma ważne OC?

  Aplikacja Na Wypadek została stworzona przez UFG. Pozwala sprawdzić czy w danym momencie auto sprawcy wypadku ma ważne OC.

  SERES w Polsce. Elektryczny SUV z Chin debiutuje

  SERES w Polsce, czyli nowa marka wkracza nad Wisłę z ofertą wysokiej jakości elektrycznych SUV-ów w atrakcyjnych cenach. Na początek SERES 3.