Kategorie

Jakie są najbardziej znane aukcje samochodów na świecie?

Ferrari Testarossa fot. Newspress
Sprzedaż lub klasycznego auta będącego zabytkiem warto przeprowadzić na specjalnej aukcji. Te najbardziej znane odbywają się za granicą. Oto jedne najsłynniejszych aukcji samochodowych na świecie.

Aukcje samochodów historycznych

Aukcje motoryzacji klasycznej od drugiej połowy lat 80 ub. wieku są najpopularniejszym sposobem dokonywania zakupów samochodów przez inwestorów i kolekcjonerów. Na nich padają rekordy cenowe ikon motoryzacji, idące w miliony euro czy dolarów. Światowy rynek aukcyjny jest zdominowany przez sześć największych domów aukcyjnych - wynika z analizy Lion's Banku.

Zobacz galerię: Motoklasyki

Domy aukcyjne, wystawiające najlepsze i najciekawsze samochody, można podzielić na takie, które działają tylko na terenie Unii Europejskiej bądź w Stanach Zjednoczonych, oraz na takie, które działają globalnie. Istnieje też podział na domy aukcyjne wyspecjalizowane w motoryzacji i te, które uznają ją za jedną z kategorii obiektów kolekcjonerskich. Aukcje mają jednak miejsce nie tylko w podczas specjalnych wystaw domów aukcyjnych w Londynie czy Monako, ale też towarzyszą elitarnym wydarzeniom związanym z motoryzacją klasyczną: konkursom elegancji czy wyścigom samochodów historycznych.

Na rynku motoryzacji klasycznej działa sześć najbardziej rozpoznawalnych domów aukcyjnych, są to:

1. RM Auctions. Jest kanadyjskim domem aukcyjnym, który organizuje aukcje od 1991 roku, ale jako firma zajmująca się handlem i renowacją samochodów klasycznych istnieje od 1976 roku. Od 2006 roku RM jest obecny w Europie - ma filię w Londynie. RM zorganizował swoją pierwszą aukcję w Europie w 2007 roku, w Maranello, wspólnie z domem aukcyjnym Sotheby's. Wydarzenie to było dużym sukcesem: całkowita wartość sprzedanych pojazdów przekroczyła 46 milionów dolarów, a 98% wystawionych egzemplarzy znalazło nowych właścicieli.

Zobacz też: Używane auto z klasycznym układem napędowym – samochody, które zyskają na wartości

Reklama

RM Auctions jest obecnie największym na świecie pod względem sprzedaży domem aukcyjnym wyspecjalizowanym w samochodach klasycznych i kolekcjonerskich. W 2013 r. wygenerował z aukcji przychód przekraczający 442 miliony dolarów. RM Auctions nie poprzestał na Maranello, po tym spektakularnym sukcesie organizuje aukcje też w innym miastach takich jak Londyn, Paryż czy Monako.

2. Bonhams. Ten brytyjski dom aukcyjny jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na rynku sztuki. Został stworzony w 1793 roku. Operacje związane z motoryzacją klasyczną prowadzone są tylko w Europie i w Stanach Zjednoczonych, mimo obecności domu aukcyjnego także w Australii i na kontynencie azjatyckim. Departament odpowiedzialny za motoryzację został powołany w 2002, a pierwsze aukcje miały miejsce w 2003 roku. Po RM Auctions, jest do drugi europejski dom aukcyjny, który jest w stanie zaproponować naprawdę unikatowe i poszukiwane egzemplarze samochodów kolekcjonerskich. Podczas licytacji padają zazwyczaj rekordy cenowe dla danego modelu. Tak było w przypadku ostatniej, paryskiej aukcji, zorganizowanej w lutym 2014 roku, podczas której Ferrari 275GTB osiągnęło swój nowy rekord, znajdując nowego właściciela za 2 225 000 euro!

3. Artcurial jest francuskim domem aukcyjnym. Istnieje od 2002 roku i motoryzacja jest tylko jednym z obszarów, w których firma się specjalizuje. Od 2010 roku, po wprowadzeniu na rynek marki "Artcurial Motorcars", dom aukcyjny znad Sekwany stał się znaczącym graczem na europejskim rynku aukcyjnym - jego obroty w sekcji motoryzacyjnej wzrosły z 6 milionów w 2009 do 27 milionów euro w 2012 roku. Rzadko jednak samochody oferowane przez Artcurial biją rekordy cenowe.

Reklama

4. Coys Tak jak w przypadku Bonhams, Coys of Kensington jest brytyjskim domem aukcyjnym. Istnieje od 1919 roku i podobnie jak w przypadku RM Auctions, koncentruje się na sprzedaży pojazdów mechanicznych. Jest to instytucja z tradycjami, która spopularyzowała formę sprzedaży aukcyjnej na Wyspach Brytyjskich. Przed wojną Coys był jedynym importerem wielu marek "kontynentalnych", na przykład Auto-Union. Obecnie Coys of Kensington jest domem aukcyjnym specjalizującym się w tańszych, popularnych modelach samochodów, jednak na każdej dużej aukcji jest prezentowany ciekawy pojazd z rodowodem, często należący do gwiazdy filmowej, czy też piosenkarza, bądź znany z jakiejś produkcji filmowej. Tak było z Lotusem Esprit Agenta 007, znanym z filmu "Tylko dla twoich oczu", sprzedanym w 2012 roku za 105 tys. funtów, z samochodami Eltona Johna, czy George'a Harrisona. Coys of Kensington organizuje aukcje w Europie, między innymi w Monako i na targach motoryzacji klasycznej w Essen.

5. Gooding and Company jest amerykańskim domem aukcyjnym przez wielu uznawanym za najbardziej ekskluzywny i najbardziej prestiżowy jeśli chodzi o motoryzację. Od jedenastu lat organizuje aukcje tylko w trzech miejscach: Scottsdale w Arizonie, Amelia Island na Florydzie oraz Pebble Beach w Kalifornii. Aukcje Gooding and Company towarzyszą zawsze ważnym wydarzeniom motoryzacyjnym. W przypadku Scottsdale jest to weekend, podczas którego wiele domów aukcyjnych mniejszego kalibru wystawia swoje namioty i eksponuje samochody, które później trafiają na licytację. Gooding jest tam firmą-gwiazdą. W Amelia Island oraz w Pebble Beach mają za to miejsce najważniejsze "konkursy elegancji" w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie amerykańskich kolekcjonerów klasykami wartymi kilka milionów dolarów, Gooding and Company mimo niewielkiej liczby organizowanych aukcji, jest w stanie przyciągnąć wielu inwestorów i kolekcjonerów o bardzo wysokich oczekiwaniach. Nic dziwnego, że na aukcjach z ich udziałem padają światowe rekordy cenowe. W 2013 roku, podczas aukcji w Pebble Beach padło 13 rekordów cenowych, wśród których wymienić można sprzedaż Porsche 904 Carrera GTS za 1 595 000 dolarów, czy jeszcze Ferrari 288GTO za 1 512 500 dolarów.

6. Barrett-Jackson jest specjalistycznym amerykańskim domem aukcyjnym, oferującym, podobnie jak Coys, wiele samochodów wielkoseryjnych, popularnych. O ile jednak w przypadku domu angielskiego są to auta europejskie, tutaj dominujące są egzemplarze produkcji amerykańskiej. Aukcje mają miejsce w Scottsdale, Las Vegas, Reno Tahoe oraz Palm Beach. Podobnie jak Coys, firma Barrett-Jackson ma długą historię - organizowała pierwsze aukcje już w latach 60. Oprócz modeli popularnych, Barrett-Jackson wystawia na licytacje najdroższe i najciekawsze samochody pod szyldem "Select Collection", czyli auta pokroju Mercedesa 300SL Gullwing czy zabytkowe Ferrari z lat 60 i 70.

W Stanach Zjednoczonych rynek aukcyjny jest bardzo rozwinięty, istnieje tam wiele mniejszych domów aukcyjnych, które nie są znane w Europie. Można do nich zaliczyć, na przykład Mecum czy Auctions America.

Bogaty kalendarz światowych aukcji

Kalendarz międzynarodowego kolekcjonera samochodów klasycznych, mającego duże możliwości finansowe, powiększa się z roku na rok o kolejne ważne pozycje, bo prawie w każdym kolejnym sezonie domy aukcyjne dodają nową imprezę.

Z pewnością najważniejszym wydarzeniem, rozpoczynającym coroczny sezon aukcyjny w Europie, jest salon motoryzacji klasycznej Retromobile w Paryżu, odbywający się w lutym. Mają wtedy miejsce aukcje domów Bonhams, Artcurial oraz RM Auctions. Kolejną imprezą wysokiej rangi, tym razem odbywającą się w Stanach Zjednoczonych, jest "konkurs elegancji" Amelia Island, któremu towarzyszą aukcje Gooding and Company czy RM Auctions. Następnym ważnym wydarzeniem jest Grand Prix starych samochodów w Monako, odbywającą się w drugi weekend maja. Tam organizowane są aukcje Coys of Kensington, o dumnie brzmiącej nazwie Legenda e Passione, oraz RM Auctions. Kolejnymi letnimi wydarzeniami, na których warto być, są "konkursy elegancji" odbywające się podczas motoryzacyjnego weekendu w Pebble Beach, Carmel oraz Monterey. Przyjeżdżają na nie najwięksi rynkowi gracze i są wtedy prezentowane najciekawsze pojazdy. Sezon zamykają z kolei jesienne aukcje w Londynie i Nowym Jorku (dom RM Auctions), czy odbywająca się również w Londynie, grudniowa aukcja Bonhams.

Nie trzeba mieć wielkiego portfela

Zależnie od możliwości domu aukcyjnego, na licytację jednorazowo wystawianych jest kilka samochodów-gwiazd (np. filmowych) gwarantujących sukces medialny wydarzenia. Przykładowo, RM Auctions na aukcji w Londynie dwukrotnie prezentował już pojazdy odgrywające istotne role w filmach o Agencie 007. Chodzi o Astona Martina DB5 oraz Lotusa Esprit. Ten ostatni był nie tylko samochodem, ale i łodzią podwodną. Często również na aukcjach wystawiane są pojazdy z ciekawą historią: jest to specjalność Coys of Kensington, która sprawia, że wiele interesujących egzemplarzy, nawet na flagowych imprezach, można nabyć za relatywnie małe sumy - czasem nawet wystarcza 100 000 złotych. Jednak gdy celujemy w rzadkie pojazdy o bardzo wysokiej wartości kolekcjonerskiej, trzeba dysponować przynajmniej dziesięciokrotnością tej kwoty. Aukcje domów takich, jak Coys czy Artcurial to także okazja do nabycia tak zwanego "automobilia", czyli obiektów związanych z motoryzacją, np. starych prospektów reklamowych czy plakatów samochodowych. W takich przypadkach można nawet pojawić się na aukcji z 1000 złotych w portfelu.

Michał Wróbel
Lion's Bank

Niniejszy dokument jest jedynie materiałem informacyjnym do użytku odbiorcy i stanowi wyraz osobistych poglądów jego autora. Niniejsza informacja nie ma na celu nakłonienia Klienta do inwestycji w konkretne aktywa i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisu art. 66 Kodeksu cywilnego. Nie powinna być ona w szczególności rozumiana jako forma świadczenia usług doradztwa inwestycyjnego, w szczególności jako rekomendacja inwestycyjna, ani jako inna podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Skorzystanie z niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje, a autorzy opracowania nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne.

Źródło: Idea Bank S.A. Oddział Lion's Bank w Warszawie z siedzibą w Warszawie

Ferrari 250 GTO fot. Wikipedia
Ferrari 250GTO i Testarossa fot. Newspress
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.

  Samochody wpływają na środowisko? Zdaniem Polaków... nie!

  Samochody wpływają na środowisko? Aż 46 proc. Polaków uważa, że auta nie powodują żadnej szkody, a 21 proc. nie ma zdania.

  Jak dostać się do grupy Speed?

  Jak dostać się do grupy Speed? To pytanie nurtuje kierowców. Odpowiedź? Stanowiska w tej formacji nie wypełnia się raczej z konkursu...

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym: na czym polega i w jaki sposób jest karane? Dziś wyjaśnimy to pojęcie z prawnego punktu widzenia.

  Wbicie haka w dowód. Na czym polega?

  Wbicie haka w dowód - czyli dziś opowiemy o tym jak zalegalizować montaż haka przed wakacyjnym wyjazdem. Zapomnisz o tym? Możesz mieć problem!

  e-TOLL: rejestracja przy pomocy mObywatel

  e-TOLL: rejestracja do systemu jest skomplikowana? W żadnym razie! Teraz rejestrację można autoryzować nawet mObywatelem.

  Test: Nissan Leaf 62 kWh: 217-konny elektryk z dużym zasięgiem

  Nissan Leaf 62 kWh pojawił się przed naszą redakcją. Pierwsze wrażenie? Wydaje się taki zwykły jak na elektryka. Czy to dobrze? Naszym zdaniem...

  Od ilu lat można jeździć na hulajnodze elektrycznej?

  Od ilu lat można jeździć na hulajnodze elektrycznej? To pytanie, które dość często przewija się po nowelizacji przepisów. Jaka jest odpowiedź?

  Zakaz używania telefonu na pasach

  Zakaz używania telefonu na pasach zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2021 roku. Co oznacza dla pieszych? Chociażby mandat za komórkę.

  Dodatki do OC. Które warto wybrać?

  Dodatki do OC to nie zawsze sposób na powiększenie kwoty składki. Czasami to metoda na wybór ciekawej polisy, która może realnie pomóc kierowcy.

  Telefon na pasach. Odszkodowanie będzie mniejsze?

  Telefon na pasach a odszkodowanie. Czyli dziś opowiemy o tym, co nowe przepisy obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku mogą oznaczać dla pieszych.

  Wodorowy Peugeot e-Expert Hydrogen

  Wodorowy Peugeot e-Expert Hydrogen trafi do sprzedaży w roku 2021. Kompaktowy furgon dostawczy będzie zasilany ogniwem paliwowym.

  Test: Audi Q5 Sportback. SUV na sportowo? Pierwsza jazda.

  Audi Q5 Sportback oficjalnie pojawiło się w Polsce. Jakie są nasze pierwsze wrażenie z jazdy? To prawie zwykłe Q5. A prawie robi wielką różnicę!

  Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem. Co warto wiedzieć?

  Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem to coraz częściej stosowana forma rozliczenia szkody. Co warto wiedzieć o niej i co tak właściwie oznacza?