REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miejskie auto z turbodoładowanym silnikiem. Poradnik kupującego

Mimo małej pojemności skokowej silniki wykonane w duchu tzw. downsizingu zapewniają bardzo dobre osiągi i niskie spalanie.
Mimo małej pojemności skokowej silniki wykonane w duchu tzw. downsizingu zapewniają bardzo dobre osiągi i niskie spalanie.

REKLAMA

REKLAMA

Miejskie samochody, z ekonomicznymi a zarazem dynamicznymi silnikami wyposażonymi w turbodoładowanie cieszą się rosnącą popularnością. Postanowiliśmy sprawdzić, którzy producenci oferują typowo miejskie auta z mocnymi silnikami o pojemności nie większej niż 1000 cm3.

Gdyby 10 lat temu ktoś stwierdził, że miejskie auto z silnikiem o pojemności nie większej niż jeden litr może zapewnić frajdę z jazdy, zapewne zostałby wyśmiany. Obecnie sytuacja jest zgoła odmienna, a miejskie samochody potrafią nie tylko oszczędnie obchodzić się z paliwem, ale i świetnie przyspieszać kiedy zajdzie taka potrzeba.

REKLAMA

Małolitrażowy silnik z turbosprężarką

Kluczem do sukcesu tego typu pojazdów okazało się wyposażenie ich w nowoczesne silniki benzynowe, które dzięki turbosprężarce, zmiennym fazom rozrządu i odmienne zaprojektowanym kolektorom dolotowym osiągają wysokie moce z relatywnie niewielkiej pojemności skokowej.

model silnik/moc śr. spalanie w mieście [l/100km] cena od [zł] 0-100 km/h [s]
Dacia Sandero TCe 90 0,9 l / 90 KM 6,4 40 900 11,1
Fiat 500 0.9 TwinAir 0,9 l / 85 KM 4,9 53 000 11,5
Fiat Panda 0.9 TwinAir 0,9 l / 85 KM 4,8 47 490 11,2
Fiat Punto 0.9 TwinAir 0,9 l / 85 KM 4,9 44 990 12,7
Ford Fiesta 1.0 EcoBoost 1,0 l / 100 KM 5,9 44 900 11,2
Reanault Clio Tce 90 0,9 l / 90 KM 5,6 49 500 12,2

Największą zaletą wszystkich sześciu aut jest fakt, że osiągają one wysoki moment obrotowy w niskim i średnim zakresie obrotów. Pozwala to sprawnie przyspieszać bez konieczności ciągłego „wachlowania” lewarkiem skrzyni biegów w poszukiwaniu optymalnego przełożenia. Poza tym, wykorzystywanie niższych obrotów silnika ogranicza jego zapotrzebowanie na paliwo.

Zobacz też: Porównanie silników TwinAir, TSI i EcoBoost

Fiat Punto - niska cena i spalanie

Najlepszy stosunek ceny do osiągów i wyposażenia oferuje w tym momencie Fiat Punto z silnikiem 0.9 TwinAir. Według producenta spalanie w mieście można ograniczyć do niecałych pięciu litrów na 100 km. Pierwsze jazdy testowe tym modelem zdają się to potwierdzać, choć do ostatecznych rozstrzygnięć trzeba poczekać na wyniki testu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dacia Sandero - najtańszy samochód z turbodoładowaniem

Najtańszą ofertę zakupu miejskiego auta z turbodoładowanym silnikiem przedstawiła rumuńska Dacia. Wyposażona w nowy silnik z koncernu Renault, dysponuje dobrym przyspieszeniem i całkiem rozsądnym wynikiem spalania. Jednak na tle konkurentów na każde 100 km w mieście zużywa ponad 1,5 l paliwa więcej.

Ford Fiesta - najmocniejszy silnik

Najmocniejszym silnikiem w zestawieniu dysponuje Ford Fiesta. Z jednego litra pojemności skokowej osiąga 100 koni mocy. Nie jest to jednak wszystko. Ford oferuje także Fiestę w wersji mocniejszej o 25 KM.  Sam silnik, pochodzący z serii EcoBoost, ma jednak jeszcze większy potencjał. W przyszłości ma pojawić się jego ponad 200-konna odmiana.

Podsumowanie

Przed zakupem, któregokolwiek z wyżej wymienionych aut, warto zapoznać się z ich wyposażeniem. Mimo podobnej ceny, zakres udogodnień które przewidział w każdym z nich ich producent jest naprawdę zróżnicowany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA