Kategorie

Test Volkswagen Polo V 1.2 TSI 110 KM

Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen Polo przeszedł na początku 2014 roku facelifting. Czy nowa wersja jest dużo lepsza od poprzednika? Jakie są jej mocne i słabe punkty?

Volkswagen Polo V po liftingu

Volkswagen Polo piątej generacji pojawił się na rynku w 2009 roku. Pięć lat później, czyli na początku 2014 roku, zaprezentowano jego zmodernizowaną wersję. Zmiany objęły nie tylko zewnętrzny wygląd pojazdu, ale także jego wnętrze oraz przede wszystkim rozwiązania techniczne. Wprowadzono mocniejsze i oszczędniejsze silniki, zastosowano nowe systemy bezpieczeństwa oraz unowocześniono interfejs pokładowych urządzeń.

Z zewnątrz zmiany przeprowadzone w nowym Volkswagenie Polo V są delikatne, ale w subtelny sposób nadają autu świeżości. Przedni zderzak, za sprawą większego wlotu powietrza do silnika, nadaje Polo nieco bardziej agresywny styl, a srebrna listwa łącząca ze sobą nowe przednie światła dodatkowo optycznie poszerza pojazd. Choć w prezentowanym egzemplarzu reflektory wyposażone są w klasyczne, halogenowe żarówki, to opcjonalnie można wyposażyć Polo w pełni LED-owe światła, stanowiące nowość w tej klasie samochodów.

Z tyłu Polo uwagę zwracają tylne odblaski prześnione na zderzak oraz odświeżone tylne lampy z nieco mniej wyeksponowanym niż w poprzedniku światłem cofania. Wyraźne zmiany zaszły w okolicy tablicy rejestracyjnej, która w nowym Volkswagenie Polo została niejako zatopiona w zderzaku. Trzeba przyznać, że zmodernizowane Polo wygląda naprawdę dobrze, zwłaszcza na 17-calowych kołach. Nieco zachowawczy styl nadwozia sprawia, że dla wielu model ten ma lepsze proporcje niż najnowszy VW Golf.


Volkswagen Polo V 1.2 TSI 110 KM: wnętrze

We wnętrzu nowego Polo wrażenie robi nowa kierownica, nawiązująca kształtem i wykonaniem do tej z Golfa VII (jej wieniec mógłby być jednak nieco grubszy) oraz nowy wyświetlacz systemu multimedialnego. Ten ostatni należy pochwalić za dobrą reakcję na dotyk, wyraźną grafikę i niezłą czytelność nawet w słoneczny dzień. Opcjonalnie można wyposażyć nowe Polo w nawigację, co w tej klasie nadal jest prawdziwą rzadkością (koszt około 2800 zł). Cieszy też fakt, że Polo, chyba jako jedyne w gamie Volkswagena, otrzymało bezpośrednie wejście USB umieszczone tuż przed lewarkiem skrzyni biegów. Prawdziwym zaskoczeniem była niezwykle wysoka jakość plastiku użytego do wykończenia górnej części deski rozdzielczej (materiał ten niedostępny jest w wersji Trendline). Nawet w autach klasy wyższej bywa on znacznie mniej przyjemny w dotyku!

Pozytywny odbiór auta zapewniają także detale świadczące o dopracowaniu tego modelu. Każdy z pasażerów posiada nad głową rozkładany uchwyt, w osłonach przeciwsłonecznych kierowcy i pasażera umieszczone są indywidualnie podświetlane lusterka, a sterowanie tempomatem pozwala na precyzyjne korygowanie jego ustawień o 1 lub o 10 km/h.

Nieco słabsze oceny zebrało nowe Polo za przestronność kabiny. O ile z przodu miejsca raczej nie zabraknie nawet wysokim pasażerom, o tyle z tyłu wygodnie będzie jedynie dwóm osobom o wzroście co najwyżej 175 cm. Krótki rozstaw osi (zaledwie 2 470 mm) powoduje, że wyższym osobom brakuje wolnej przestrzeni na wysokości kolan gdy z przodu zasiądą wysocy pasażerowie.

Pod tym względem Polo prezentuje poziom podobny do tego, jaki reprezentuje VW Up! z tą różnicą, że jego bagażnik jest jednak nieco większy - maksymalnie pomieści 280 l (Up! 251 l).


Volkswagen Polo V 1.2 TSI 110 KM: silnik

Modernizacja Volkswagena Polo wpłynęła również na jego gamę silnikową. W prezentowanym modelu pracował nowy, turbodoładowany silnik 1.2 TSI (CJZD), którego moc na tle poprzednika wzrosła ze 105 do 110 koni mechanicznych. Poprawie uległy zarówno osiągi auta (0-100 km/h nowe Polo przyspiesza w 9,3 s zamiast 9,7 s) jak i krzywa przebiegu momentu obrotowego motoru. Jego maksymalna wartość równa 175 Nm dostępna jest teraz od 1400-4000 obr./min (poprzednio od 1550-4100 obr./min). Silnik dobrze reaguje na dodanie gazu i bardzo sprawnie napędza auto. Swoją elastycznością i zakresem użytecznych obrotów przypomina jednostki wysokoprężne i podobnie jak one potrafi być oszczędny.

W starym modelu spalanie w mieście kształtowało się na poziomie 8-9 l na 100 km i było dla nas nieprzyjemnym zaskoczeniem. W nowym Polo zużycie paliwa zauważalnie spadło - w mieście oscylowało w granicy 7,2 l na 100 km a na trasie nie przekraczało 6,3 l/100 km. Należy jednak pamiętać, że zbyt gwałtowne wciskanie gazu w trakcie miejskiej jazdy nadal może ten wynik podnieść nawet do 11,0 l /100 km! Pewnym mankamentem silnika 1.2 TSI jest jego nierówna praca odczuwalna w czasie postoju na światłach.

Volkswagen Polo V 1.2 TSI 110 KM: manualna skrzynia biegów

Z jednostką napędową dobrze współpracuje 6-stopniowa, manualna skrzynia biegów. Choć jej pierwszy bieg potrafi haczyć, to konfiguracja pozostałych przełożeń nie budzi zastrzeżeń. Nawet na 6-biegu silnik potrafi sprawnie rozpędzać Polo. Przy 140 km/h na najwyższym przełożeniu silnik ma 2900 obr./min. Do tej prędkości w kabinie auta jest relatywnie cicho, a hałas nie zakłóca rozmowy pomiędzy pasażerami.

Przy 140 km/h na najwyższym przełożeniu silnik ma 2900 obr./min. Do tej prędkości w kabinie auta jest relatywnie cicho, a hałas nie zakłóca rozmowy pomiędzy pasażerami.


Volkswagen Polo V 1.2 TSI 110 KM: zawieszenie

Świetnie wyglądające, 17-calowe koła obute w  opony 215/40, napawają uzasadnionymi obawami o komfort jazdy. W przypadku nowego Polo strach ten ma jednak tylko wielkie oczy, bowiem zawieszenie całkiem sprawnie radzi sobie z wybieraniem nierówności. Tylko naprawdę duże studzienki potrafią zatrząść pojazdem. Duże koła mają jednak istotne zalety. Oprócz istotnych walorów wizualnych, w sposób zdecydowany poprawiają właściwości trakcyjne auta, zwłaszcza na zakrętach.

Auto prowadzi się bardzo pewnie, przewidywalnie, a niski profil opony powoduje mniejsze wychylenia nadwozia samochodu na łuku drogi. Nowe Polo świetnie też zachowywało się w slalomie na mokrej nawierzchni. Mimo że system ESP jest niewyłączalny, to opony Dunlop SP Sport Maxx zapewniały na tyle wysoką przyczepność, że ingerencja tego systemu była bardzo rzadka.

Volkswagen Polo V 1.2 TSI 110 KM: układ kierowniczy

Na osobne słowa pochwały zasłużył nowy, elektromechaniczny układ kierowniczy Volkswagena Polo. Przekładnia ślimakowa sterowana silnikiem elektrycznym zapewnia wysoką precyzję prowadzenia i pozbawiona jest charakterystycznego dla elektrycznego wspomagania opóźnienia w działaniu tuż przy neutralnym położeniu kierownicy. To wyjątkowo mocny punkt odświeżonego VW Polo. W tej klasie lepsza pod tym względem jest tylko Fiesta.


Volkswagen Polo V 1.2 TSI 110 KM: hamulce

Układ hamulcowy Volkswagena Polo prezentuje dobry poziom. Pedał hamulca pracuje w sposób przewidywalny i pozwala precyzyjnie dozować siłę hamowania . Ze względu na swoje mało okazałe gabaryty, nieco komicznie wyglądają tylne tarcze hamulcowe, które mają średnicę zaledwie 230 mm, ale trzeba pamiętać, że w tej klasie nadal dominują archaiczne pod względem konstrukcji hamulce bębnowe (np Ford Fiesta, Renault Clio).

Volkswagen Polo V 1.2 TSI 110 KM: cena i wyposażenie

W przypadku cen nowych Volkswagenów jak mantrę można powtarzać stwierdzenie, że nie są one niskie. Prezentowany, bogato wyposażony egzemplarz VW Polo Higline (z dodatkami) został wyceniony na 73 390 zł. To niemała kwota biorąc pod uwagę fakt, że do ceny tej warto doliczyć jeszcze koszt nawigacji (2830 zł) oraz kurtyn powietrznych dla osób w przednim i tylnym rzędzie siedzeń (2420 zł). Zrezygnować można jednak z dachu panoramicznego (2890 zł), przeznaczając tę kwotę na zakup np. aktywnego tempomatu (2140zł) będącego nowością w tej klasie samochodów. W przyszłości nowe Polo otrzyma także regulowane zawieszenie. Osoby, które poszukują taniego auta do miasta, powinny zatem zwrócić jednak uwagę na wersje z mniejszymi i słabszymi silnikami, które są wyraźnie tańsze od tej topowej na chwilę obecną odmiany. Nietrudno zauważyć, że świetnie wyposażone Polo Highline kosztuje tyle ile VW Golf VII w podstawowej wersji Trendline.

Volkswagen Polo V 1.2 TSI 110 KM: opinia

Odświeżony Polo sprawia wrażenie świetne dopracowanego i wykończonego. Modyfikacje przeprowadzone we wnętrzu nadały mu bardziej dojrzały charakter. Poprawie uległa zarówno jakość obsługi systemu multimedialnego jak i materiały wykończeniowe. Szkoda, że pod względem przestronności kabiny nie zaszły żadne zmiany. Świetne recenzje zebrał jednak nowy układ kierowniczy, który dobrze współpracuje ze sprężystym zawieszeniem. Silnik 1.2 TSI 110 KM mimo zwiększonej mocy, zużywa zauważalnie mniej paliwa, zwłaszcza w w warunkach miejskich, a skrzynia manualna, choć potrafi nieco haczyć, jest dobrze zestopniowana. Trudno też odmówić zmodernizowanemu Polo atrakcyjnego wyglądu. Pomimo 5 lat spędzonych na rynku, nadal wygląda on bardzo dobrze i ma wszelkie predyspozycje do tego by powalczyć ze znacznie młodszą konkurencją.


Volkswagen Polo V 1.2 TSI 110 KM : dane techniczne

Samochód Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Rodzaj silnika benzynowy z turbosprężarką
Kod silnika CJZD
Położenie silnika poprzeczne
Wtrysk paliwa bezpośredni Motronic MED 17.5.21
Liczba cylindrów 4
Pojemność skokowa 1197 cm3
Układ cylindrów rzędowy
Moc maksymalna 81/110 kW/KM w zakresie 4600-5600 obr/.min
Maksymalny moment obrotowy 175 Nm w zakresie 1400-4000 obr./min
Współczynnik czołowego oporu powietrza (Cx): -
Napęd  przedni
Skrzynia biegów manualna 6-biegowa
Przyspieszenie 0 - 100 km/h 9,3 s
Prędkość maksymalna 196 km/h
Zużycie paliwa wg producenta (miasto/trasa/średnie) 6,2 / 4,1 / 4,8 l
Zawieszenie kół przednich: kolumny MacPhersona
Zawieszenie kół tylnych: belka skrętna
Tarcze hamulcowe przód (rodzaj/średnica) tarcze wentylowane, 288 mm
Tarcze hamulcowe tył (rodzaj/średnica) tarcze lite, 230 mm
Wymiary (dług./szer./wys.) 3 972/ 1 682 / 1 436  mm
Rozstaw osi 2 456 mm
Masa własna 1060 kg (dowód rejestracyjny)
Pojemność bagażnika fot. rozł./złoż. 280/ 952 l
Ładowność 570 kg
Liczba obrotów kierownicy 2,75
Średnica zawracania 10, 6 m
Pojemność baku 45 l
Cena od 64 820 (1.2 TSI 110 KM Highline)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Kamil Fraszkiewicz
Volkswagen Polo 1.2 TSI 110 KM
Kamil Fraszkiewicz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  31 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.