REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie jeździć w warunkach zimowych?

BMW X6
BMW X6

REKLAMA

REKLAMA

Na trudne zimowe warunki składają się: mróz, gołoledź, marznąca mżawka, śnieg, zaspy i śliska nawierzchnia. Prowadzenie auta w tak niesprzyjających warunkach wymaga od kierowcy wzmożonej uwagi i skupienia. Podpowiadamy, jak się przygotować do prowadzenia auta w tak trudnych warunkach?

„Biała” pora roku wyjątkowo nie sprzyja kierowcom i ich pojazdom, przez co w trakcie zimowych miesięcy mamy o wiele więcej stłuczek, wypadków i kolizji niż o każdej innej porze roku. Brak zimowych opon czy odpowiedniego płynu do spryskiwaczy należą do głównych grzechów nieodpowiedzialnych kierowców.

REKLAMA

Podstawowe wyposażenie auta w zimie

Jak zatem zadbać o samochód i własne bezpieczeństwo zimą, by móc korzystać z pojazdu niezależnie od panującej na zewnątrz pogody? Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do zimowych miesięcy poprzez: zrobienie przeglądu, wymianę opon, zakupienie zimowego płynu do spryskiwaczy i kupienie niezbędnych akcesoriów, które ułatwią walkę ze śniegiem i lodem. Taki samochodowy obowiązkowy zestaw akcesoriów zawiera m.in. skrobaczki do szyb, odmrażacze do zamków i szyb, zgarniacze śniegu, zimowy płyn do spryskiwaczy, a nawet łańcuchy, jeśli planujemy wyjazd w wyżej położone tereny. Warto również sprawdzić stan wycieraczek, gdyż bez ich prawidłowego działania jazda w zimowych warunkach będzie praktycznie niemożliwa.

Zobacz też: Zimowa jazda samochodem do pracy - porady

Zdrowy rozsądek na drodze

Kolejnym ważnym, o ile nie najważniejszym elementem, jest nasze podejście do kierowania pojazdem w tym trudnym zimowym okresie. - Najistotniejszy jest oczywiście zdrowy rozsądek i odpowiednie zachowanie na drodze – tłumaczy Eryk Biskupski z firmy Amervox, oferującej systemy samochodowe poprawiające bezpieczeństwo jazdy - Należy pamiętać o nieprzekraczaniu dozwolonej prędkości, gdyż śliska nawierzchnia nie pozwoli na odpowiednie manewrowanie pojazdem i może przyczynić się do wypadków i kolizji. Lepiej też spuścić nogę z gazu, nawet jeśli do celu naszej podróży nie dotrzemy na czas. Czasem warto poćwiczyć swoje umiejętności wychodzenia z trudnych drogowych sytuacji na pustych polach, drogach czy zamkniętych placach. Profesjonalne szkolenia  oferują natomiast szkoły doskonalenia techniki jazdy. Możemy tam doświadczyć trudnych drogowych warunków, których na pewno nie pokażą nam na standardowym kursie prawa jazdy (kontrolowane poślizgi, odpowiednie hamowanie przy dużych prędkościach czy „kręcenie” kierownicą).

Drogi i systemy

REKLAMA

Na szczęście stan naszych dróg się poprawia, a pojazdy coraz częściej wyposażane są w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, jak systemy kontroli trakcji, ABS, ESP (układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu) i inne, dzięki czemu jazda zimą nie musi być wcale niebezpieczna. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Niezależnie od posiadanych systemów ułatwiających jazdę, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na odpowiednią odległość od innych pojazdów. Przed wyruszeniem w podróż należy sprawdzić też stan ogumienia (w tym również ciśnienie w oponach), hamulców i wycieraczek oraz innych elementów, które mogą zaważyć nie tylko na komforcie poruszania się po drogach, ale i naszym życiu – dodaje Eryk Biskupski z Amervox. Stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie to ważne wsparcie, ale jednak tylko wsparcie dla zdrowego rozsądku.

Zobacz też: Jak podjechać pod śliskie wzniesienie i jak z niego zjechać?

10 zimowych przykazań kierowcy:

1. Dostosuj prędkość do panujących warunków drogowych

2. Zachowaj bezpieczną odległość od poprzedzających pojazdów

3. Załóż dobre opony zimowe, tudzież łańcuchy

4. Pamiętaj, że droga hamowania jest dłuższa na lodzie

5. Odśnież auto

6. Unikaj wysokich obrotów silnika

7. Nie dokonuj gwałtownych skrętów kierownicą

8. Nie panikuj w przypadku poślizgu

9. Prowadź ze zdrowym rozsądkiem

10. Włącz zasadę ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu.

Zobacz też: Technika jazdy po lodzie - jak hamować na lodzie?

Źródło: pointb PR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA