reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Trasa > Drogi jednokierunkowe bardziej niebezpieczne niż autostrady?!

Drogi jednokierunkowe bardziej niebezpieczne niż autostrady?!

Jazda z dużą prędkością zdaniem większości osób wiąże się nierozłącznie z niepotrzebnym igraniem z losem. Należy jednak pamiętać, że szybka jazda na autostradzie z prędkością rzędu 140km/h jest znacznie mniej niebezpieczna niż poruszanie się prędkością 80-90km/h na terenie miast czy nawet na drogach krajowych. Jak to możliwe?

Prędkość uzależnia

Poczucie prędkości jest przez wielu kierowców czymś tak pociągającym i niezbędnym, że niejednokrotnie wypacza u nich zdrowy rozsądek. W rezultacie niejednokrotnie zdarza się, że pęd za wysokim poziomem adrenaliny we krwi  kończy się na przydrożnym drzewie bądź na innym pojeździe.

Brawura zabija

Tego typu zachowanie utrwaliło w świadomości Polaków przekonanie, że jazda z prędkością powyżej 100-120km/h to kuszenie własnego losu i niepotrzebne ryzyko. Faktycznie, statystyki wypadków publikowane przez polską Policję dobitnie podkreślają, że główne przyczyny zdarzeń na naszych drogach to nadmierna prędkość i brawura. Ale to tylko cześć prawdy, którą nagłaśniają popularne, ale czasem mało rzetelne w swej pracy serwisy informacyjne.

W 2011 aż 82,9 % wypadków samochodowych miało miejsce na drogach dwukierunkowych jednojezdniowych. Dopuszczalna na nich prędkość nie mogła być zatem większa niż 90km/h. Na prostych odcinkach drogi główną ich przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunku ruchu (4919 wypadków). Jeśli jednak przyjrzymy się dokładniej tej statystyce to dostrzeżemy, że kolejni winowajcy doprowadzili do wypadku, na skutek nie udzielenia pierwszeństwa przejazdu (2483 wypadków). Prawie tyle samo wypadków na prostych odcinkach drogi było spowodowane przez nieprawidłowe zachowanie się wobec pieszego (2319 wypadków).

Zobacz też: Kultura jazdy autostradą oraz drogą ekspresową

Autostrady i drogi ekspresowe są najbezpieczniejsze

Jeśli jednak zwrócimy uwagę na skalę zdarzeń drogowych, mających miejsce na autostradach i drogach ekspresowych, zauważymy jak ważne z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa jest rozbudowa tego typu infrastruktury drogowej.

W 2011 roku na polskich autostradach miało miejsce 0,6% a na drogach ekspresowych 0,3%  wszystkich wypadków, w których łącznie zginęły 64 osoby. Na drogach dwukierunkowych jednojezdniowych zginęło w tym samym okresie 3740 osób.

Nawet jeśli uwzględnimy łączną długość dróg danego rodzaju (drogi krajowe ok. 18 368 km, autostrady 1302,7 km, drogi ekspresowe 1106 km) to okaże się, że trasy szybkiego ruchu zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa, mimo osiągania na nich znacznie większych prędkości przez pojazdy. Wpływ ma na to przede wszystkim znaczne ograniczenie lub praktycznie wyeliminowanie jednopoziomowych skrzyżowań z drogami publicznymi (autostrady). Poza tym specjalne bariery ochronne pozwalają ograniczyć siłę uderzenia auta wytrąconego z prawidłowego kierunku jazdy. Z drugiej strony tego typu drogi zmniejszają umiejętności kierowców na gorszych jakościowo drogach krajowych czy odcinkach przebiegających w miastach. Długa i jednostajna jazda autostradowa sprzyja spadkowi koncentracji kierowcy oraz wzmaga uczucie zmęczenia.

Zobacz też: Jak bezpiecznie poruszać się w terenie pozamiejskim?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

To nie duża prędkość tylko miejsce, w którym ją rozwijamy, decyduje w największym stopniu o wzroście zagrożenia wypadkiem. Fot. Fotolia
To nie duża prędkość tylko miejsce, w którym ją rozwijamy, decyduje w największym stopniu o wzroście zagrożenia wypadkiem. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama