reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Teren > Poradnik eksperta: 10 przykazań offroadera

Poradnik eksperta: 10 przykazań offroadera

Przedstawiamy kilka sugestii dotyczących etycznej strony Offroad’u, który jest sportem mającym bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Przyjmując nasz punkt widzenia, wyrażony w tym artykule, przyczynicie się do poprawy piaru polskich offroaderów oraz środowiska.

1.Bądź nastawiony przyjacielsko. Nie od dzisiaj wiadomo, że jedna negatywna opinia rzutuje na wizerunku całego środowiska. Jeśli nie chcesz, aby twoi koledzy po fachu byli odbierani negatywnie przez daną społeczność, instytucję z powodu Twojego zachowania – zmień swoja postawę. Pamiętaj, żeby podczas rajdowania po danej wsi nie zrazić do siebie mieszkańców. Po pierwsze – możesz zostać niemiło przywitany podczas następnej wizyty tudzież inny off-roader zostanie potraktowany nieuprzejmie przez rdzenną ludność. Ponadto jeżeli jesteś świadkiem krzywdzących , wręcz chamskich postaw – zareaguj. Bycie nonkonformistą jest trudne, lecz może mieć także swoje pozytywne strony.

2.Żyj w zgodzie z turystami i osobami uprawiającymi sporty przestrzenne. Często kolarze górscy, narciarze, kajakarze , traperzy – wielbiciele sportów outdoorowych trenują w tych samych miejscach co offroaderzy. Negatywnym działaniem jest celowe wpadanie do rzeki, tuż obok spokojnie łowiącego ryby wędkarza czy też ochlapywanie błotem turystów, lub też spychanie jadących po leśnym szlaku rowerzystów. Wytworzenie pozytywnych korelacji z użytkownikami szlaków turystycznych i ze sportowcami na pewno nie zaszkodzi. Często może mieć to także pozytywne skutki – możliwe, że w razie złapania gumy, zagubienia się na szlaku – nasza uprzejmość zostanie odwzajemniona.

3.Szanuj cudzą własność. Ta maksyma odnosi się także do Offroadu. Jeżeli przejeżdżamy przez drogi dojazdowe do domów, pastwiska, łąki czy podwórka zwracajmy uwagę na cudze mienie oraz wiejski inwentarz. Podczas eksploracji pastwisk górskich takie obrazki nie należą do rzadkości. Pamiętajmy, żeby wówczas nie niszczyć ogrodzeń, nie orać trawy oraz zwracać uwagę na przechodzące przez drogę zwierzęta. Zawsze lepiej zapytać się o możliwość przejazdu przez prywatny teren lub posesje , niż robić to bez pozwolenia.

4.Korzystaj z dróg przeznaczonych dla dwuśladów. Czasem chcemy się wyszumieć i z tego tytułu wjeżdżamy do bagien, zbaczamy z głównych dróg, aby dostać się do mało uczęszczanych ścieżek. Tylko w określonych przypadkach ma to racjonalne uzasadnienie – musimy sami potrafić oddzielić szaleńcze próby maniaków od emocjonującej rywalizacji. Pamiętajmy, że prawie każda trasa offroadowa jest pełna kolein, błota, bagien oraz powalonych drzew. Nie jest konieczne niszczenie środowiska naturalnego, podczas gdy przyczynkiem do tego jest zwykłe rozładowanie stresu czy „wyżycie się”.

Zobacz również: Jak pokonywać kałuże?

5.Właściwie oceniaj możliwości swojego samochodu. Przed wyruszeniem w trasę zaopatrzmy się w niezbędny ekwipunek, który umożliwi nam naprawienie usterek czy poważnych awarii podczas offroadowej przygody. Ponadto miejmy na uwadze właściwe użytkowanie swojego pojazdu w terenie – starajmy się jeździć z jak najmniejszą szkodą dla środowiska naturalnego. Często poruszamy się po miejscach, w których znajduje się chroniona fauna i flora. Wówczas musimy pamiętać o tym, że nie jesteśmy sami na danym terenie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Offroad jest sportem mającym bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Fot. Jeep
Offroad jest sportem mającym bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Fot. Jeep

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama