| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Słownik > Średnie zużycie paliwa

Średnie zużycie paliwa

Średnim zużyciem paliwa nazywamy ilość paliwa potrzebną do pokonania ściśle określonego dystansu. Jest nim zazwyczaj 100 km, stąd termin "średnie zużycie na 100 kilometrów" używane przy opisywaniu średniego zużycia paliwa przez dany samochód.

Amerykanie mają nieco inne spojrzenie na to zagadnienie. Za oceanem ważniejsza od wiedzy, ile paliwa potrzeba do przejechania 100 km, jest świadomość, ile średnio mil można danym autem przejechać na każdym galonie paliwa. Jeżeli pewnym autem na 1 galonie paliwa można przejechać 50 mil, to średnie zużycie paliwa wyniesie w takim samochodzie około 5,7 l/100 km. 1 galon amerykański top 3,78 litra.

Współczesne samochody są wyposażone w urządzenia, działające na zasadzie przepływomierzy, informujące kierowcę o chwilowym zużyciu paliwa. Rzeczywiste zużycie paliwa może się od tej wartości nawet znacznie różnić. Najdokładniejszy pomiar otrzymamy stosując poniższą zasadę:

Najpierw musimy wiedzieć, ile zużyliśmy paliwa na danym odcinku. Po zatankowaniu auta (najlepiej do pełna, pozwoli nam to na łatwą ocenę przy następnym tankowaniu ile jej ubyło), zerujemy licznik kilometrów i ruszamy w trasę. Załóżmy, że w baku paliwa mieści się 50 litrów. Po przejechaniu 200 kilometrów pojechaliśmy na stację benzynową, gdzie przy kolejnym tankowaniu do pełna zużyliśmy 25 litrów paliwa.

Oznacza to, że na przejechanie 200 kilometrów potrzebowaliśmy 25 litrów paliwa. Dzielimy ilość zużytego paliwa przez pokonaną odległość, po czym wynik mnożymy przez 100. W tym wypadku będzie to 25/200=0,125 i 0,125 x 100 = 12,5 litra na sto kilometrów.

Zobacz też: Optymalne obroty silnika

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »