| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Słownik > Ekonomiczna jazda z góry

Ekonomiczna jazda z góry

Zjeżdżanie z wysokich, stromych wzniesień jest z punktu widzenia ecodrivingu jednym z najkorzystniejszych elementów pokonywania drogi przez pojazd, jednak pod warunkiem, że zostanie to przeprowadzone bardzo umiejętnie.

W takiej sytuacji powinniśmy starać się korzystać jak najmniej z hamulca zasadnicznego, w zamian jak najwięcej hamując silnikiem i biegami, czyli wykorzystując hamujące działanie silnika i opory skrzyni biegów., posiłkując się hamulcami tylko w razie potrzeby.

Podczas hamowania silnikiem zużycie paliwa jest znacznie mniejsze, niż podczas normalnej jazdy, Współczesne silniki samochodowe potrafią kompletnie odciąć dopływ paliwa podczas jazdy na wyższych obrotach bez wciśniętego pedału gazu, nie zużywając wtedy w ogóle paliwa.

W przypadku aut z gaźnikiem można je w przybliżeniu obliczyć, znając zużycie paliwa na wolnych obrotach i mnożąc tę wartość przez liczbę tysięcy obrotów hamującego silnika. Tak więc jeżeli podczas hamowania wał silnika będzie wykonywał 4000 obrotów na minutę, zużycie paliwa wyniesie około 4 razy więcej niż podczas pracy silnika na wolnych obrotach - ale tylko wtedy, gdy system zasilania nie przewiduje całkowitego odcięcia dopływu paliwa. W większości nowoczesnych samochodów i w niektórych starszych modelach aut z zasilaniem gaźnikowym takie rozwiązanie jest stosowane.

Zobacz też: HHC

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »