REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki jest czas reakcji człowieka na sytuację na drodze?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Wysoka prędkość znacznie zmniejsza czas na reakcję. Fot. Opel
Wysoka prędkość znacznie zmniejsza czas na reakcję. Fot. Opel

REKLAMA

REKLAMA

Wysoka prędkość to nie tylko mniej czasu na reakcję. Wyjaśniamy, jak działa ludzki organizm podczas szybkiej jazdy i jakie niebezpieczeństwa z tego wynikają.

Widzenie tunelowe

Człowiek jest zdolny do pewnych, szybkich reakcji ale tylko w odpowiednich warunkach. Naturalnie, prędkość około 30-35 km/h nie powinna stanowić problemu dla człowieka. Podczas mrugnięcia okiem, które trwa około 0,25 sekundy, przy takiej prędkości przebędziemy 2 metry. Jest to mniej więcej długość połowy osobowego samochodu. Przy prędkości 100 km/h, w czasie mrugnięcia okiem przebywamy 7 m. Przy 200 km/h, analogicznie, 14 m. Jest to dystans, który przebywamy z zamkniętymi oczami. Sami możemy się domyślić, jakie mogą być konsekwencje.

REKLAMA

Zobacz również: Jak jeździć autostradami, drogami ekspresowymi itp?

Ponadto, ludzkie oko rejestruje obraz pojawiający się co 25 klatek. Jedna klatka trwa około 0,04 s. Gdy jedziemy z prędkością około 200 km/h, pojawia się więc zjawisko widzenia tunelowego, czyli pole widzenia ogranicza się tylko do wąskiego pasma będącego bezpośrednio przed nami. W wyniku szybkiego poruszania się obrazów, pobocze i w zasadzie całe otoczenie zaczyna się zlewać ze sobą. Przy prędkości 250 km/h, przeciętny kierowca nie będzie w stanie wyraźnie zobaczyć w zasadzie niczego, a tym bardziej nagłego zagrożenia, pojawiającego się na drodze.

Zobacz również: Jak ratować się po przypadkowym wjechaniu na miękkie pobocze?

Zdolność reakcji

REKLAMA

Przy prędkości 100 km/h i założeniu, że przełożenie nogi z gazu na hamulec zajmuje przeciętnie około 0,5 s, zaczynamy hamować dopiero po przebyciu 15 metrów od momentu, kiedy zauważyliśmy przeszkodę. Analogicznie, przy prędkości 200 km/h zaczynamy hamować dopiero po przebyciu 30 m. Podczas nagłego zderzenia przy prędkości 100 km/h, nasz samochód zatrzyma się na 1 metrze a działające na nas przeciążenie wyniesie około 27g i będzie trwało około 1s. Człowiek nie jest w stanie przeżyć wpływu takiego przeciążenia przez czas 1s.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków z uszkodzeniem ciała lub śmiertelnych na drodze. Bądźmy więc świadomi własnych ograniczeń i pamiętajmy, że przełożenie nogi z gazu na hamulec trwa około 0,5 s.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA