| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Stłuczka czy wypadek?

Stłuczka czy wypadek?

Różnica w tym, czy mamy do czynienia ze stłuczką czy wypadkiem – zależy od tego czy w wypadku ktoś został poszkodowany.

Stłuczka jest zdarzeniem drogowym w wyniku, którego uszkodzeniu ulega pojazd (pojazdy) mechaniczny, a nie ma rannych ani zabitych. W takiej sytuacji nie jest niezbędne (co do zasady) wzywanie Policji na miejsce zdarzenia. Sprawy dotyczące ewentualnych roszczeń pomiędzy sprawcą wypadku a poszkodowanym mogą być załatwione polubownie- sprawca powinien wypełnić odpowiednie oświadczenie.

Zgodnie z prawem drogowym sprawca wypadku obowiązany jest przedstawić wszystkie dane niezbędne do uzyskania świadczenia od jego ubezpieczyciela.

Porównaj: Oświadczenie sprawcy wypadku

Wezwanie Policji może być niezbędne jeśli nie można dojść do porozumienia w sprawie sprawstwa- lub kiedy pojazdy są unieruchomione w taki sposób, iż zagrażają bezpieczeństwu ruchu. To samo dotyczy sytuacji, w której sprawca zbiegł.

W sytuacji, w której usunięcie samochodu z drogi możliwe jest bez pomocy służb- należy to niezwłocznie uczynić.

O wypadku możemy mówić w sytuacji, w której w wyniku poruszania się pojazdu mechanicznego dojdzie do uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia przez poszkodowanego człowieka.

W sytuacji, w której nastąpił wypadek niezbędne jest:
- wezwanie Policji
- wezwanie karetki pogotowia
- udzielenie niezbędnej pomocy poszkodowanym

Ważne: Obowiązek udzielenia pomocy spoczywa na wszystkich- nie tylko na sprawcy i uczestnikach wypadku. Nieudzielenie pomocy – w sytuacji, w której miało się taką możliwość jest przestępstwem.

Obowiązkiem uczestników wypadku jest również :
• zatrzymanie pojazdu, (nie powodujące przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego);
• przedsięwzięcie odpowiednich środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;

Sprawca nie może opuścić miejsca zdarzenie – z wyjątkiem sytuacji, w którym wezwanie odpowiednich służb wymusza oddalenie się. W takiej sytuacji po dokonaniu zgłoszenia należy niezwłocznie powrócić na miejsce zdarzenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »