| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Kara za spowodowanie wypadku

Kara za spowodowanie wypadku

Wypadek drogowy niesie ze sobą poważne konsekwencje. Dotyczą nie tylko utraty zdrowia, a nawet śmierci któregoś z uczestników. Sprawca, lub sprawcy mogą ponieść konsekwencje karne i spędzić część życia w więzieniu.

Co to jest wypadek drogowy?

Z wypadkiem mamy do czynienia w przypadku, gdy w wyniku zdarzenia np. w ruchu drogowym ktoś (poza sprawcą) doznał obrażeń, których wyleczenie potrwa dłużej niż siedem dni lub poniósł śmierć.

Kwestię odpowiedzialności sprawcy uregulowano w art. 177 kodeksu karnego – powiedział mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyńscy i Partnerzy – Karze podlega osoba, która naruszyła, nawet nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym i spowodowała nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba doznała obrażeń ciała. Za takie przewinienie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 – wskazuje mec. Brykczyński.

Co więcej, gdy w wyniku wypadku ktoś poniesie śmierć lub zostanie kaleką, wtedy kodeks karny przewiduje karę od 6 m-cy do 8 lat pozbawienia wolności.

Zobacz też: Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku - konsekwencje

Zbiegli z miejsca zdarzenia karani jak pijani

Jeżeli sprawca wypadku zbiegnie z miejsca zdarzenia sąd może orzec karę taką samą, jak w wypadku osób powodujących wypadek w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, czyli pozbawienia wolności w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

W takim przypadku, jeżeli w wyniku wypadku ktoś poniesie śmierć, zbiegły lub pijany sprawca może spędzić za kratkami dwanaście lat.

Warto podkreślić, że kary odnoszą się do sprawców wypadków, a sprawcami nie zawsze są kierowcy samochodów, mogą to być inni uczestnicy ruchu np. piesi czy rowerzyści.

Metodą na uniknięcie kary jest ścisłe przestrzeganie prawa o ruchu drogowym.

Zobacz też: Kolizja na parkingu, a policja

Źródło: materiały Prasowe Brykczynscy.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »