reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Kierowca, który jest uczestnikiem wypadku drogowego zobowiązany jest do udzielenia pomocy osobom poszkodowanym. Czy ten obowiązek wymaga posiadania apteczki samochodowej?

Obowiązki kierowcy

Zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym, kierowca w razie uczestniczenia w wypadku drogowym, zobowiązany jest zatrzymać pojazd, zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego w miejscu wypadku, usunąć pojazd jeżeli nie ma zabitego lub rannego oraz podać swoje dane na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

Sytuacja komplikuje się jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny. Wówczas kierowca musi udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję. Brak udzielenia pomocy ofiarom wypadku jest wykroczeniem.

Trudno jest jednak o udzielenie pomocy w sytuacji, kiedy kierowca nie jest wyposażony w apteczkę pierwszej pomocy. Od kilku lat w Polsce posiadanie apteczki nie jest obowiązkowe, specjaliści podkreślają jednak, że to nie wpływa korzystnie na bezpieczeństwo ofiar wypadków. Kierowcy mimo obowiązku niesienia pomocy ofiarom wypadku, nie mogą tego wymogu realizować  z powodu braku odpowiednich narzędzi w jakie zaopatrzona jest apteczka samochodowa.

Zobacz: Moto porady

Obowiązkowa apteczka samochodowa

Zarówno polski ustawodawca jak i przepisy unijne nie obligują kierowców do posiadania apteczki samochodowej jako niezbędnego wyposażenia samochodu. Jednak istnieją od tej powszechnej zasady liczne wyjątki. Według rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, apteczka obowiązkowo powinna znajdować się w pojazdach takich jak:

  1. Autobus
  2. Taksówka
  3. Samochód ciężarowy przewożący osoby
  4. Pojazd silnikowy przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania

Wyposażenie apteczki samochodowej

Jak podkreślają specjaliści mimo braku obowiązku posiadania apteczki warto rozważyć jej zakup. Należy przy tym zapoznać się jakie jest jej wyposażenie. Najtańsze apteczki nie gwarantują odpowiedniej ilości medykamentów potrzebnych do ratowania życia. Przy zakupie najlepiej konsultować się z aptekarzem. Koszty związane z zakupem wahają się pomiędzy 10 a 80 zł. Warto jednak wydać pieniądze na zakup, gdyż każdemu może przytrafić się sytuacja, że to od niego będzie zależało życie drugiej osoby.

Zobacz serwis: Auto i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama