reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Jak zlikwidować szkodę po stłuczce?

Jak zlikwidować szkodę po stłuczce?

Procedury likwidacyjne po kolizji potrafią przysporzyć wielu problemów. Nie jest to łatwe dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z taką sytuacją.

Zdarzenie należy jak najszybciej zgłosić u ubezpieczyciela sprawcy. Można to zrobić przez telefon, musimy jedynie pozyskać numer szkody, którym będziemy posługiwać się w dalszym postępowaniu. Następnie trzeba osobiście stawić się w oddziale ubezpieczyciela, aby wypełnić niezbędne dokumenty. Jeśli nasze auto było holowane, warto mieć przy sobie paragon lub fakturę za tą usługę.

Zobacz również: Kolizja z winy nieubezpieczonego sprawcy?

Jeśli pojazd jest technicznie sprawny, polecamy już podczas zgłaszania szkody umówić się na oględziny i dokumentację uszkodzeń przez rzeczoznawcę tak, aby obie sprawy mieć za sobą przy okazji jednej wizyty w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli samochód jest unieruchomiony, musimy ustalić z ubezpieczycielem termin i adres oględzin. Nie powinniśmy rozpoczynać naprawy przed wizytą rzeczoznawcy, ponieważ może to skutkować komplikacjami przy ustalaniu należnej nam kwoty odszkodowania.

Organizację naprawy możemy pozostawić firmie ubezpieczeniowej, wtedy ureguluje ona rachunek za naprawę bezpośrednio z warsztatem, jednak nie wszystkie placówki mają możliwość bezgotówkowej obsługi. To oznacza, że warsztat wybierze ubezpieczyciel. Możemy też zdecydować się na samodzielną likwidację szkody. Wtedy mamy zupełną dowolność w kwestii wyboru miejsca naprawy, a pieniądze powinny trafić do nas w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia szkody. Ubezpieczyciel może też ocenić, że koszt naprawy przekroczy wartość samochodu. Wtedy zazwyczaj otrzymamy odszkodowanie w wysokości 70% wartości naszego pojazdu, a pozostałe 30% możemy odzyskać jedynie sprzedając to, co pozostało po naszym aucie.

Zobacz również: Brak ważnego przeglądu technicznego a ubezpieczenie

Jeśli to my spowodowaliśmy kolizję, musimy niestety sami pokryć koszty holowania i naprawy lub skorzystać z polisy Assistance i Auto Casco, o ile takie wykupiliśmy. W przypadku polisy AC, procedura likwidowania szkody jest podobna, jak przy korzystaniu z polisy OC innego kierowcy. W takim przypadku jednak likwidujemy szkodę u naszego ubezpieczyciela.

Niewielu właścicieli aut wie, że oprócz odszkodowania przeznaczonego na naprawę auta, możemy domagać się również zwrotu różnicy w wartości naszego pojazdu sprzed stłuczki i po niej. Musimy jednak liczyć się z tym, że odzyskanie owej różnicy może być problematyczne i najpewniej będzie wymagało pomocy prawnika.

W przypadku uszkodzenia naszego auta w kolizji, gdy nie jesteśmy jej sprawcami lub wykupiliśmy polisę AC, należy nam się odszkodowanie. Wszelkie formalności warto załatwić jak najszybciej, odzyskamy wtedy sprawne auto lub pieniądze. Jeśli będziemy postępować zgodnie z procedurami, nie będziemy narażeni na dodatkowe problemy ani opóźnienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama