| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Prędkość i fotoradary > Ograniczenie prędkości podczas holowania

Ograniczenie prędkości podczas holowania

Większość kierowców nie ma problemu z wiedzą odnośnie dopuszczalnych prędkości na polskich drogach. Ale z odpowiedzią na pytania odnośnie dopuszczalnej prędkości podczas holowania lub dopuszczalnej prędkości samochodu z przyczepą problem ma już wielu właścicieli pojazdów.

Ograniczenia prędkości samochodu z przyczepą

Polacy coraz chętniej korzystają z różnego rodzaju wypożyczalni przyczep. Z jednej strony okazjonalnie wykorzystujemy przyczepy bagażowe, z drugiej wybieramy się w dalekie podróże holując za autami przyczepy kempingowe. Niestety podróżowanie autem z przyczepą jest o tyle uciążliwe, że kierowcy prowadzący zestaw samochód plus przyczepa są zmuszeni do znacznego ograniczenia prędkości.

Zobacz też: Pomiar prędkości „na oko” – czy Policja ma do tego prawo?

W Polsce prowadząc auto z przyczepą w terenie zabudowanym obowiązują nas takie same ograniczenia prędkości, jak w przypadku samochodu osobowego bez przyczepy (50 km/h w godzinach od 5:00 do 23:00 oraz 60 km/h od 23:00 do 5:00). Różnice dotyczą dróg poza obszarem zabudowanym. I tak na drogach jednojezdniowych możemy poruszać się samochodem osobowym z przyczepą z maksymalną prędkością 70 km/h. Z kolei po wszystkich drogach ekspresowych oraz po pozostałych drogach dwujezdniowych nie możemy jechać szybciej niż 80 km/h.

Zbliżone ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych poruszających się z przyczepą obowiązują w wielu krajach europejskich. W Niemczech na wszystkich drogach poza obszarem zabudowanym możemy jechać z prędkością 80 km/h (50 km/h w obszarze zabudowanym), w Czechach 80 km/h poza obszarem zabudowanym (50 km/h w obszarze zabudowanym), analogiczne ograniczenia obowiązują w Słowacji.

Zobacz też: Czy można legalnie używać antyradaru?

  Ograniczenie prędkości podczas holowania

Bardziej restrykcyjne ograniczenia prędkości dotyczą samochodu osobowego, który jest wykorzystywany do holowania innego pojazdu. W takim przypadku w terenie zabudowanym nie wolno jechać szybciej niż 30 km/h, a poza terenem zabudowanym nie szybciej niż 60 km/h.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »