reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Jak sprawdzić punkty karne w internecie?

Jak sprawdzić punkty karne w internecie?

Wielu kierowców nie wie ile dokładnie ma punktów karnych na swoim koncie. Jak sprawdzić punkty karne w internecie?

Do sprawdzenia punktów karnych w internecie potrzebny jest profil zaufany, który pozwala potwierdzić tożsamość w internecie. Dzięki niemu nikt nie może się podszyć pod inną osobę. Instrukcję założenia profilu można znaleźć tutaj: Jak założyć profil zaufany (eGO) przez internet?

Jak sprawdzić punkty karne w internecie?

  1. Wejdź na stronę obywatel.gov.pl i wybierz dział "Kierowcy i pojazdy".
  2. Kliknij przycisk "Sprawdź swoje punkty karne".
  3. System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
  4. Po zalogowaniu system przeniesie cię z powrotem do serwisu obywatel.gov.pl.
  5. Informacja o punktach karnych wyświetli się od razu.
  6. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować — jeśli chcesz. Taki wydruk ma charakter informacyjny — nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu (na przykład jako dowód w sprawie).

Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w komisariacie policji. Szczegóły znajdziesz w opisie załatwienia sprawy w komisariacie policji. Baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc wyświetlona informacja może się zmienić, dlatego jeżeli masz wątpliwości, sprawdź swoje punkty karne jeszcze raz, na przykład następnego dnia.

Po jakim czasie punkty karne znikają z konta?

  • po roku od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),
  • po ukończeniu szkolenia, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych — jeśli przed jego rozpoczęciem kierowca ma mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych — jeżeli to pierwsze prawo jazdy i kierowca posiada je krócej niż rok). Takie szkolenia organizuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD). Warto pamiętać, że w szkoleniu można uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Wyjątkowo punkty karne nie znikną z konta w 2 wymienionych przypadkach — jeżeli suma tymczasowych punktów karnych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów (20 punktów karnych — jeżeli to pierwsze prawo jazdy i kierowca posiada je krócej niż rok).

Tymczasowe punkty karne to punkty z naruszeń, za które nie przyjęto mandatu — nie są jeszcze naliczone na konto, czekają na orzeczenie sądu.

Aktywne punkty karne to punkty, które są już na koncie.

Co się dzieje po przekroczeniu maksymalnej liczby punktów karnych?

  • jeśli kierowca ma prawo jazdy ponad rok i mana koncie więcej niż 24 punkty karne, to dostanie od starosty skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (taki sam egzamin, jak ten na prawo jazdy) oraz na badanie psychologiczne. Jeżeli nie zaliczy egzaminu lub badań, starosta cofnie uprawnienia do prowadzenia pojazdów,
  • jeśli to pierwsze prawo jazdy kierowcy i ma je krócej niż rok oraz będzie mieć na koncie więcej niż 20 punktów karnych — starosta od razu cofnie wszystkie uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Ile kosztuje sprawdzenie punktów karnych przez internet?

Usługa jest bezpłatna.

Źródło: obywatel.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eco Carport

Producent i dystrybutor wiat z drewna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama