reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Co grozi za prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2018 r.

Co grozi za prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2018 r.

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień może skończyć się nie tylko koniecznością zapłaty mandatu lecz w najgorszym wypadku nawet karą pozbawienia wolności. Rodzaj kary jest uzależniony od powodu z jakiego kierowca nie miał w danym momencie uprawnień. Sprawdź co grozi za prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2018 r.

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień może być wykroczeniem lub nawet przestępstwem. Wszystko zależy od powodu z jakiego kierowca nie miał w danym momencie uprawnień niezbędnych do prowadzenia pojazdu. Możemy wyróżnić następujące powody braku uprawnień:

  1. kierowca zapomniał dokumentów;
  2. kierowca nigdy nie miał uprawnień;
  3. uprawnienia zostały czasowo zawieszone;
  4. uprawnienia zostały cofnięte.

Za brak uprawnień z wyżej podanych powodów grożą bardzo różniące się od siebie kary.

Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>

,,Zapomniałem prawka''

Sytuacja, w której kierowca po prostu zapomniał dokumentu stwierdzającego uprawnienie do prowadzenia danej kategorii pojazdów powoduje najlżejsze kary. Za takie wykroczenie można otrzymać mandat w wysokości 50 zł, chyba, że zapomniało się też innych dokumentów to wtedy za każdy brakujący dokument otrzymujemy mandat w wysokości 50 zł.

Kierowca nigdy nie miał uprawnień

Chodzić tutaj może o sytuację, w której kierowca nie ma w ogóle uprawnień do prowadzenia pojazdów (nie ma w ogóle prawa jazdy), albo o sytuację gdy kierowca nie ma uprawnień do prowadzenia danej kategorii pojazdów.

Jest to wykroczenie z art. 94 kodeksu wykroczeń. Stwierdzenie przez sąd popełnienia tego wykroczenia grozi karą grzywny (od 20 do nawet 5000 zł), a także możliwością nałożenia na kierowcę zakazu prowadzenia pojazdów.

Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2018

Czasowe zawieszenie uprawnień

Przez czasowe zawieszenie uprawnień należy rozumieć sytuację gdy prawo jazdy zostało zatrzymane na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h lub za przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym.

W przypadku samochodów osobowych aby zatrzymać prawo jazdy za ,,nadbagaż'' należy mieć co najmniej 3 pasażerów ponad stan. Jazda w 7 osób w samochodzie 5 -osobowym nie stanowi przesłanki do zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące.

W przypadku zatrzymania w czasie poruszania się pojazdem gdy ma się zawieszone uprawnienia, decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy ulega przedłużeniu do 6 miesięcy. Jeżeli kierowca wciąż będzie prowadzić samochód po przedłużeniu zatrzymania prawa jazdy, to może zostać ukarany całkowitym cofnięciem uprawnień do prowadzenia samochodów, co oznacza konieczność powtórnego zdawania egzaminu

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Cofnięcie uprawnień

Najcięższe kary czekają kierowcę, który decyduje się na prowadzenie pojazdu pomimo cofnięcia im uprawnień na mocy decyzji administracyjnej. Takie zachowanie stanowi przestępstwo z art. 180a Kodeksu karnego.

Za popełnienie tego przestępstwa kierowcy grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub nawet kara pozbawienia wolności do lat 2.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 2204)

Ustawa z dnia z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 1094 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama