reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2016 r.

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2016 r.

Za prowadzenie pojazdu bez uprawnień można zostać ukaranym karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności. Wszystko zależy od tego, czy kierowca posiadał już prawo jazdy czy nie, oraz czy uprawnienia zostały mu cofnięte, czy zawieszone. Inne sankcje grożą też kierowcom, którzy mają prawo jazdy, ale prowadzili pojazd, do którego kierowania uprawnia inna kategoria niż posiadają.

W zeszłym roku weszły w życie przepisy zmieniające sankcje dla kierowców zatrzymanych na prowadzeniu samochodu bez prawa jazdy. Surowość kary zależy od okoliczności towarzyszących zatrzymaniu. A konkretne zależy od tego, czy kierowca miał wcześniej uprawnienia do prowadzenia pojazdu, a jeżeli miał to za co zostały zawieszone bądź cofnięte.

Prowadzenie pojazdu mimo zatrzymania uprawnień za zbyt szybką jazdę lub przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów

Od 18 maja 2015 r. kierowcy przekraczający prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h muszą się liczyć z ryzykiem otrzymania mandatu od 400 do 500 zł, przyznaniem 10 pkt. karnych, a także z zawieszeniem prawa jazdy na 3 miesiące. Uprawnienia do prowadzenia pojazdu zostaną zatrzymane na taki sam okres, w przypadku, gdy kierowca będzie przewoził samochodem większą niż jest dopuszczona w homologacji pojazdu liczbę pasażerów.

Jeżeli mimo wstrzymania uprawnień kierowca zostanie zatrzymany przez policję w momencie prowadzenia pojazdu, grozi mu wydłużenie okresu zawieszenia na kolejne 6 miesięcy.

Gdy nadal nie będzie się stosował do czasowego zakazu prowadzenia pojazdów grozi mu cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdów (konieczność powtórnego zdawania egzaminu).

Zobacz też: Co grozi za prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2017 roku?

Zobacz też: Zdjęcie do prawa jazdy 2016 – zmiany od 25 lutego 2016 r.

Prowadzenie samochodu bez uprawnień (nigdy ich nie było lub zostały cofnięte)

O wiele wyższe sankcje grożą kierowcom, którzy zostaną zatrzymani na prowadzeniu pojazdu, w chwili w której nie mają uprawnień do prowadzenia samochodu. W takim przypadku dużo zależy od okoliczności. Jeżeli kierowca prowadził pojazd, a nigdy nie posiadał prawa jazdy grozi mu kara grzywny (500 zł) oraz ewentualne orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2017 r. - wszystkie zmiany

W dużych tarapatach znajdą się kierowcy, którzy zostali przyłapani przez policję na prowadzeniu pojazdów, a którzy wcześniej stracili uprawnienia na mocy decyzji administracyjnej (czyli prawo jazdy zostało im cofnięte). W takim wypadku ich przewinienie jest rozpatrywane w kategorii przestępstwa za co grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat, kara grzywny a także orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów.

Zobacz też: Mandat na drodze wewnętrznej 2016

Osobną kategorię stanowią kierowcy, którzy zostali zatrzymani podczas prowadzenia pojazdu, do którego typu nie mieli uprawnień. Czyli np. w chwili zatrzymania posiadali prawo jazdy kategorii B, a do prowadzenia pojazdu którym kierowali uprawniała kategoria C. W takim przypadku prowadzącemu grozi grzywna w wysokości 300 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Gałka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama