reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Mandaty w Niemczech a przedawnienie: kiedy i na jakich zasadach?

Mandaty w Niemczech a przedawnienie: kiedy i na jakich zasadach?

Tylko w roku 2018 niemieckie służby wysłały do Polski blisko 730 tysięcy zapytań dotyczących właścicieli pojazdów. Czy mandaty w Niemczech przedawniają się? Tak, warto jednak wiedzieć kiedy.

Sytuacja, w której kierowca z Polski zostanie przyłapany w Niemczech na wykroczeniu przez patrol policji jest oczywista. Albo zapłaci mandat na miejscu, albo w charakterze zabezpieczenia płatności kary zarekwirowany zostanie jego pojazd. Co jednak w sytuacji, w której wykroczenie zostanie zarejestrowane np. przez fotoradar? W roku 2014 w życie weszła unijna dyrektywa o transgranicznej wymianie informacji o właścicielach pojazdów. To oznacza, że niemieckie służby w przypadku otrzymania zdjęcia z fotoradaru, na którym uwieczniony został pojazd z Polski, wysyłają list do Krajowego Punktu Kontaktowego działającego przy CEPiK i proszą o wydanie informacji dotyczących właściciela.

Mandaty w Niemczech: przedawnienie po 3 miesiącach czy 2 latach?

Uzyskane dane sprawiają, że do kierowcy wysyłany jest list z informacją o wykroczeniu i proponowaną wysokością kary. Termin otrzymania tego listu w przypadku Niemiec jest kluczowy. Służby mają bowiem tylko 3 miesiące na poinformowanie właściciela pojazdu o wykroczeniu i grzywnie. Dopełnienie tego obowiązku oznacza, że do przedawnienia mandatu z Niemiec dochodzi standardowo po dwóch latach od popełnienia wykroczenia - o ile oczywiście kierowca wcześniej nie przerwie biegu przedawnienia.

Czy jednak warto czekać na reakcję niemieckich służb? Po pierwsze należy liczyć się z tym, że do kwoty grzywny cały czas doliczane będą odsetki i koszty administracyjne. Po drugie warto pamiętać o tym, że nawet brak postępowania egzekucyjnego ze strony niemieckiej policji nie musi chronić kierowcy. Czasami zagraniczne służby nie wszczynają postępowania - bo np. mandat jest zbyt niski. Jeżeli jednak ten sam kierowca zostanie nawet przez przypadek zatrzymany w Niemczech do kontroli drogowej, będzie zmuszony do zapłacenia kary wraz z odsetkami i wszystkimi kosztami.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mandaty w Niemczech a przedawnienie: kiedy i na jakich zasadach? Fot. Fotolia
Mandaty w Niemczech a przedawnienie: kiedy i na jakich zasadach? Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama