REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przewozić ładunki samochodem?

Adam Kret
Doradzamy jak bezpiecznie przewozić bagaż samochodem.
Doradzamy jak bezpiecznie przewozić bagaż samochodem.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Samochód (także osobowy) stanowi doskonałe narzędzie do przewozu różnych ładunków – zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym sposób przewozu nie jest jednak zupełnie dowolny. Co i w jaki sposób możemy przewozić samochodem osobowym?

Przewóz ładunków wewnątrz samochodu osobowego

Jeżeli nasz ładunek mieści się w samochodzie przepisy nie przewidują żadnych szczególnych warunków jaki musi on spełniać. W zasadzie jedynym co nas ogranicza to pojemność bagażnika czy kabiny pasażerskiej. Jedyne o czym musimy pamiętać w tym przypadku do ogólne zasady bezpieczeństwa.

REKLAMA

Jeśli więc ładunek np.:

  •  ogranicza widoczność kierowcy
  •  ogranicza swobodę kierowania pojazdem
  •  w inny sposób zagraża bezpieczeństwu (np. jest niebezpieczny dla pasażerów)

wówczas możemy narazić się na mandat. Podobnie będzie to miało miejsce w przypadku przewozu materiałów niebezpiecznych (tj. wymagających specjalnego oznaczenia pojazdu, uprawnień i odpowiednich zabezpieczeń) – wówczas jednak nasza odpowiedzialność może być wyższa (np. sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym).

Zobacz też: Obciążone auto: czy prowadzi się inaczej?

Przewóz ładunku na zewnątrz pojazdu (także częściowo)

Nie zawsze jednak nasz samochód ma wymiary odpowiednie do przewożonego ładunku – wówczas pozostaje nam umieszczenie go na dachu – lub częściowe wystawienie na zewnątrz. Tu już zasady przewozu określone zdecydowanie bardziej szczegółowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli ładunek ma być umieszczony na pojeździe musi spełniać następujące warunki:

  • nie może powodować przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;
  • nie może naruszać stateczności pojazdu;
  • nie może utrudniać kierowania pojazdem;
  • nie może ograniczać widoczności drogi lub zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.

Zobacz też: Co wpływa na szybkość reakcji kierowcy?

Co więcej – musi być także zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może  mieć też odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni. Same zaś mocowania muszą być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.

Powyższe regulacje nie pozwalają więc np. na przytrzymywanie przewożonego towaru przez pasażerów wzdłuż boku pojazdu. 

Wysokość pojazdu wraz z ładunkiem nie może przekroczyć 4 metrów.

Ładunek wystający poza obrys samochodu

Ładunek, który chcemy przewozić nie musi być ograniczony gabarytami naszego samochodu – co oznacza, że może być zarówno dłuższy, jak i szerszy niż bryła pojazdu. Wiąże się to jednak z dodatkowymi warunkami, które musimy spełnić.

Ograniczenia wymiarów:

- ładunek wystający poza boczne płaszczyzny obrysu pojazdu może być umieszczony tylko w taki sposób, aby całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem nie przekraczała 2,55 m

- ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu lub przyczepy

- ładunek nie może wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i większą niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego.

Dodatkowo, ładunek wystający poza obrys bryły pojazdu musi być odpowiednio oznakowany:

  • ładunek wystający z przodu pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, tak aby były widoczne z boków i z przodu pojazdu, a w okresie niedostatecznej widoczności ponadto światłem białym umieszczonym na najbardziej wystającej do przodu części ładunku;
  • ładunek wystający z boku pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku, a ponadto w okresie niedostatecznej widoczności białym światłem odblaskowym skierowanym do przodu oraz czerwonym światłem i czerwonym światłem odblaskowym skierowanym do tyłu; światła te nie powinny znajdować się w odległości większej niż 40 cm
  • od najbardziej wystającej krawędzi ładunku.
  • ładunek wystający z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy (na długość ponad 50cm) powinien być oznaczony chorągiewką barwy czerwonej o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku.

Zobacz też: Poślizg samochodu: co to jest, kiedy może powstać?

Podsumowanie

Przewóz ładunków samochodem osobowym musi spełniać określone powyżej warunki – ich naruszenie może nas narazić na mandat – zarówno w przypadku złego ulokowania ładunku, jak i przekroczenia dopuszczalnych gabarytów, ładowności pojazdu czy błędnego oznaczenia.

Dlatego w przypadku konieczności przewiezienia większych rzeczy – warto rozejrzeć się za profesjonalnymi usługami – paradoksalnie może się to okazać tańsze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA