reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Co grozi za podszywanie się pod policjanta?

Co grozi za podszywanie się pod policjanta?

Niektórzy kierowcy uważają się za władców dróg i wydaje im się, że mogą się bezkarnie podszywać się pod policjantów. Co grozi za podszywanie się pod policjanta?

Niektórzy kierowcy myślą, że mogą używać tzw. lizaka do wydawania poleceń innym użytkownikom dróg. Sytuacje takie są nieczęste, ale się zdarzają. Warto pamiętać, że niektórzy przestępcy mogą się podszywać pod policjantów by ukraść pojazd, dlatego warto pamiętać kto może nas kontrolować i jak powinna wyglądać kontrola drogowa (Kontrola drogowa - kto może zatrzymać pojazd?).

Co grozi za podszywanie się pod policjanta?

Tzw. lizak jest jednym z elementów kojarzonych przeważnie z policjantami oraz funkcjonariuszami publicznymi, dlatego niektórzy kierowcy widząc "lizak" od razu sądzą, że mają do czynienia z policją. Wykorzystują to różni oszuści, ale warto pamiętać, że za podawanie się za funkcjonariusza publicznego albo wyzyskanie błędnego przeświadczenie o tym u innej osoby grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Gdyby z kolei fałszywy policjant posługiwał się podrobioną lub fałszywą legitymacją, to groziłaby mu kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeśli uznamy, że mamy do czynienia z fałszywymi policjantami próbującymi zatrzymać nas do kontroli, mamy prawo nie zatrzymać się. Kontynuując jazdę, trzeba niezwłocznie powiadomić telefonicznie policję o zaistniałej sytuacji. Najpewniej zostaniemy poproszeni o udanie się na najbliższy komisariat. W przeciwnym razie, jeśli okaże się, że byli to prawdziwi policjanci, a kierowca nie zawiadomił o tym odpowiednich służb, zajście zostanie potraktowane, jako ucieczka. A za ucieczkę, która obecnie jest przestępstwem, grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama