| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Kto może świadczyć usługi taxi?

Kto może świadczyć usługi taxi?

Szykują się zmiany w ustawie o transporcie drogowym. Kierowca zwykłego pojazdu osobowego będzie mógł przewozić osoby tylko wtedy, gdy uzyska licencję taksówkową. W innym przypadku narazi się na karę grzywny w wysokości 10 tysięcy złotych.

Aktualnie obowiązujące przepisy dzielą kierowców zajmujących się przewozem osób na tych posiadających licencję taksówkową i tych bez takiej licencji. A różnice są zasadnicze.

Uzyskanie licencji taksówkowej powoduje, że kierowcy zostaje przydzielony konkretny obszar, w którym może prowadzić swoją działalność. Ponadto, licencja przyznawana jest na określony pojazd. Taksówka powinna być oznaczona nazwą firmy przewozowej oraz posiadać taksometr, co np. umożliwi pasażerowi kontrolę nad kosztem jego przewozu.

Rada gminy jest organem właściwym do podejmowania decyzji, ile taksówek może być na jej terenie w danym roku.

Przewoźnicy bez licencji nie muszą spełniać tego typu wymogów. Oznacza to, że nie są ograniczeni do określonego obszaru, gdzie mogą prowadzić swoją działalność, nie są też wyposażeni w taksometry. Było to przyczyną oszustw ze strony takich przewoźników, którzy za 1 kilometr liczyli sobie np. 80 zł zamiast 1,80 zł.

Zobacz: Czy inspektor może wystawić mandat?

Ponieważ przewóz osób bez licencji nie jest obwarowany żadnymi wymogami, o licencję taksówkową ubiega się coraz mniej osób.

Po zmianach ustawy o transporcie drogowym, nad którymi pracuje Sejm i Senat, zarobkowy przewóz osób będzie wykonywany taksówką. Nie oznacza to oczywiście, że przewóz osób bez licencji w ogóle zniknie. Będzie on możliwy, ale wyłącznie pojazdem co najmniej 7-osobowym (np. busem).

Kierowca zwykłego samochodu osobowego nie będzie mógł zarobkowo przewozić osób. Za podszywanie się takim samochodem pod taksówkę grozi kara 10 tysięcy złotych.

Osoby, które teraz świadczą przewozy osób, bez licencji taksówkowej, po wejściu w życie zmian, będą mogli prowadzić swoją działalność na „starych” zasadach jeszcze przez 6 miesięcy.

Zmiany dotkną również rady gmin, które nie będą już decydowały o tym, ile taksówek może jeździć na ich terenie w danym roku.

Zobacz serwis: Prawo na drodze

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wojciechowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »