reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Jak odwołać się od zatrzymania prawa jazdy?

Jak odwołać się od zatrzymania prawa jazdy?

Jak odwołać się od zatrzymania prawa jazdy? To nie takie proste. Szczególnie że największy błąd kierowca może popełnić już podczas kontroli policyjnej.

Czy można się odwołać od zatrzymania prawa jazdy?

W sytuacji, w której kierowca przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h, starosta na mocy art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. I tak, można się od niej odwołać. Żeby jednak mieć taką możliwość, w pierwszej kolejności kierowca musi prawidłowo zachować się na miejscu wykroczenia. Co to oznacza? W pierwszej kolejności powinien odmówić przyjęcia mandatu.

Odwołanie od decyzji starosty: zatrzymanie prawa jazdy bezpodstawne?

Przepisy są skonstruowane w taki sposób, że starosta w razie wystąpienia przesłanek dotyczących przekroczenia prędkości, jest zobowiązany do wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące. Nie może weryfikować ustaleń dokonanych przez policję, a ma jedynie podpisać właściwy dokument. Tym samym odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego będzie z zasady bezskuteczne. Kierowca powinien kierować wniosek bezpośrednio do sądu.

Warto pamiętać o tym, że jeżeli kierowca przyjmie mandat, niejako zgodzi się z pomiarem i faktami ustalonymi przez funkcjonariuszy. A to wersja, którą trudno jest obronić w postępowaniu sądowym.

Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące: odwołanie - o czym pamiętać?

Kierowca zatrzymany za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, który nie zgadza się z pomiarem policji, w pierwszej kolejności powinien odrzucić mandat. Tylko w ten sposób będzie miał możliwość pełnego dochodzenia swoich racji przed sądem. Tak, starosta i tak pewnie wyda decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące (chociaż znane są przypadki zawieszania postępowań). Odrzucenie mandatu da jednak drogę do jej podważenia. Warto jednak pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Odwołanie zatrzymania prawa jazdy za prędkość ma szansę być skuteczne głównie wtedy, gdy wykazane zostaną błędy dotyczące pomiaru lub ujawnią się nowe fakty dotyczące okoliczności zdarzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak odwołać się od zatrzymania prawa jazdy?
Jak odwołać się od zatrzymania prawa jazdy?

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama