reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym?

Przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym?

Przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym również miało być karane odebraniem prawa jazdy. Ale czy będzie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Rząd od dłuższego czasu zapowiada kolejne zmiany dla kierowców. Pakiet deregulacyjny do tej pory pozwolił prowadzącym pozostawić w domu dowód rejestracyjny pojazdu i prawo jazdy, a niedawno ułatwił też czasową rejestrację pojazdu czy rejestrację auta w innym mieście, niż miasto zameldowania. Kolejną zmianą miało być wprowadzenie surowszych kar za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym. Czyn ten miał zostać obwarowany taką samą sankcją, jak w przypadku terenu zabudowanego - tj. odebraniem prawa jazdy na 3 miesiące.

Odebranie prawa jazdy za prędkość. Czy zawsze słuszne?

I choć zmiany dotyczące przekroczenia prędkości były szumnie zapowiadane, jak na razie stosowne przepisy nawet nie pojawiły się w formie projektu dyskutowanego przez sejm. Skutek? Dziś tak naprawdę nie wiadomo kiedy rozwiązania prawne pozwalające na odbieranie prawa jazdy kierowcom przekraczającym o 50 km/h prędkość poza terenem zabudowanym mogłyby wejść w życie. Czy to źle? W mojej opinii to tak naprawdę zależy od sytuacji. Bo przecież śmierć na drogach nie wynika wyłącznie z prędkości, a bardziej połączenia prędkości i głupoty lub małych umiejętności.

Prędkość a typ drogi. Czy to ma znaczenie?

Przekroczenie prędkości o 50 km/h na wąskiej drodze krajowej z dużym natężeniem ruchu z całą pewnością powinno być karane odbieraniem prawa jazdy. Takie zachowanie jest skrajnie niebezpieczne, bo może doprowadzić do groźnego w skutkach zderzenia nawet kilku pojazdów. Z drugiej strony czy taka sama sankcja powinna spotkać prowadzącego, który porusza się wieczorem niemalże pustą autostradą? Co do tego mam już pewne wątpliwości.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym
Przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama