| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > 24 punkty karne i zatrzymanie prawa jazdy – aspekty prawne

24 punkty karne i zatrzymanie prawa jazdy – aspekty prawne

Przekroczenie limitu punktów karnych spowoduje zatrzymanie prawa jazdy przez policję. Kierowca nie ma możliwości zaskarżenia takiej czynności. Taka możliwość istnieje jednak w przypadku decyzji starosty.

Punkty karne

Punkty karne wiążą się z naruszeniami przepisów Prawa o ruchu drogowym. W zależności od rodzaju naruszeń związanych z ruchem drogowym na winnych nakłada się odpowiednią liczbę punktów karnych w skali od 0 do 10 (art. 130 Prawa o ruchu drogowym).

Zobacz galerię: Auta miejskie za 3000 zł

Punkty karne są wpisywane do specjalnej ewidencji, w której widnieją przez rok od naruszenia, chyba że przed upływem tego okresu kierowca dopuści się naruszeń powodujący przekroczenie liczby 24 lub 20 punktów.

Polecamy: Komplet Podatki - Prawo Pracy i ZUS

Maksymalna liczba punktów

Przepisy Prawa o ruchu drogowego określają maksymalną liczbę punktów, których przekroczenie spowoduje zatrzymanie prawa jazdy oraz skierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji. Taka sytuacja będzie miała miejsce po przekroczeniu 24 punktów. Po przekroczeniu 20 punktów takie sankcje spotkają kierowcę, który limit przekroczył w okresie roku od otrzymania prawa jazdy.

Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Zatrzymanie dokumentu

Przekroczenie liczby dozwolonych punktów karnych będzie podstawą do dokonania zatrzymania prawa jazdy przez Policję. Takie zatrzymanie zostanie dokonane na podstawie art. 135 par. 1 pkt. g (przekroczenie 24 pkt.) lub h (przekroczenie 20 pkt.).

Zatrzymanie dokumentu przez Policję ma charakter czynności faktycznej i nie ma tutaj możliwości odwołania się od samej czynności. Celem takiego zatrzymania jest bowiem przekazanie właściwemu organowi celem dokonania zatrzymania prawnego. W przypadku przekroczenia limitu punktów organem właściwym będzie starosta.

W przypadku przekroczenia limitu 20 punktów  w okresie roku od uzyskania prawa jazdy, starosta na wniosek komendanta wojewódzkiego Policji starosta będzie mógł wydać decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi (art. 140 Prawa o ruchu drogowym).

Zobacz: W jakich sytuacjach prawo jazdy zostanie zatrzymane?

Decyzja starosty

Zatrzymanie prawa jazdy nastąpi w formie decyzji administracyjnej starosty. Kierowca będzie miał prawo odwołać się od tej decyzji do instancji wyższej, jaką jest Samorządowej Kolegium Odwoławcze.

Co istotne zatrzymanie prawa jazdy przez starostę będzie dotyczyć wszystkich kategorii, co do jakich uprawnienia posiada kierowca. Nie ma przy tym znaczenia, że naruszenie prawa o ruchu drogowym nastąpiło tylko w przypadku jednej z kategorii - potwierdził to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 7 października 2008 r. (sygn. III SA/Wr331/08).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »