reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Kiedy prawo jazdy może być cofnięte?

Kiedy prawo jazdy może być cofnięte?

Punkty karne to zmora każdego kierowcy. Przekroczenie limitu wiąże się bowiem z nieciekawymi konsekwencjami, z których tą ostateczną jest cofnięcie prawa jazdy. Kiedy tak się stanie? Czy cofnięte uprawnienia można przywrócić?

W zależności od tego, czy jesteśmy kierowcą początkującym czy z paroletnim stażem, nieco inaczej kształtuje się nasza sytuacja, odnoście punktów karnych. Jeżeli od dnia odebrania prawa jazdy nie minął jeszcze rok, to taka osoba jest kierowcą początkującym. Jej sytuacja przedstawia się zdecydowanie mniej korzystnie, niż kierowcy bardziej doświadczonego.

Po pierwsze, limit punktów karnych wynosi 20 (a nie 24, jak w przypadku pozostałych kierowców). Po drugie, młody kierowca nie może udać się na szkolenie, w celu zredukowania liczby posiadanych punktów karnych. Po trzecie wreszcie, po przekroczeniu limitu punktów karnych, prawo jazdy zostaje automatycznie cofnięte, co wiąże się z koniecznością przejścia całej drogi od początku (kurs oraz egzaminy).

Przekroczenie limitu punktów karnych przez młodego kierowcę, nie jest oczywiście jedyną przyczyną cofnięcie kierowcy prawa jazdy. Decyzję taką wydaje starosta również w przypadku:

• stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem (w tym również negatywny wynik badania psychologicznego, na które kierowany jest kierowca po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych);
• utraty przez kierowcę kwalifikacji, co stwierdza się na podstawie wyniku egzaminu państwowego;
• niepoddania się: kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji, badaniu lekarskiemu (na który kierowana jest m.in. osoba, która prowadziła pojazd w stanie nietrzeźwości) lub badaniu psychologicznemu.

Zobacz serwis: Wykroczenie

Zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym, przywrócenie prawa jazdy jest możliwe po ustaniu przyczyn, które spowodowały jego cofnięcie. Jakie dokumenty trzeba przedstawić?

Po pierwsze, wniosek o przywrócenie prawa jazdy (najczęściej można go pobrać albo w Urzędzie Miasta albo w jego odpowiedniej delegaturze). Ponadto może być wymagane przedstawienie:
• aktualnego zaświadczenia lekarskiego wystawionego przez lekarza uprawnionego do badań kierowców;
• zaświadczenia o pozytywnym wyniku z egzaminu sprawdzającego kwalifikacje (jeżeli cofnięcie uprawnień trwało dłużej niż rok lub było wynikiem negatywnego wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji);
• dowodu osobistego.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Dokumenty potrzebne do przywrócenia prawa jazdy mogą się jednak różnić, dlatego zawsze należy najpierw upewnić się, które są wymagane w danym Urzędzie Miasta.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cofnięte prawo jazdy może zostać przywrócone.
Cofnięte prawo jazdy może zostać przywrócone.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama