reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Nieczytelne prawo jazdy? Możesz stracić dokument...

Nieczytelne prawo jazdy? Możesz stracić dokument...

Przypadków, w których kierowca może stracić prawo jazdy w czasie kontroli drogowej, jest bardzo wiele. Dziś omówimy jeden z nich. Który? Konkretnie scenariusz nieczytelnego dokumentu.

Nieczytelne prawo jazdy: kierowcy grozi mandat?

Przepisy mówią bardzo wyraźnie, że jeżeli funkcjonariusz w czasie kontroli drogowej stwierdzi, że prawo jazdy jest nieczytelne, może zatrzymać je za pokwitowaniem. Co oznacza nieczytelność w tym przypadku? Zniszczenie w tak dużym stopniu, że kontrolujący nie ma możliwości zobaczenia zdjęcia czy odczytania podstawowych danych. Co wtedy? Kierowca powinien niezwłocznie złożyć wniosek o wydanie nowego prawka. Bez niego naraża się na mandat związany z nieposiadaniem przy sobie koniecznych dokumentów w czasie kontroli drogowej - a to oznacza mandat o wysokości 50 złotych.

Nieczytelne prawo jazdy - dotyczy też dokumentów nowego typu?

Oczywiście sytuacja związana z nieczytelnym prawem jazdy pojawiła się w polskim systemie prawnym głównie w związku z blankietami starego typu - książkowymi. Te w wyniku np. zalania mogły mieć rozmyte litery, które zdecydowanie utrudniały policji identyfikację kierowcy. Dziś podoba sytuacja nie jest możliwa. A wszystko za sprawą faktu, że od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej prawo jazdy przyjęło formę karty do bankomatu - konkretnie zalaminowanej kartki. Jego zniszczenie w stopniu uniemożliwiającym czytelność jest zatem mocno utrudnione.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nieczytelne prawo jazdy
Nieczytelne prawo jazdy

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama