reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Jak wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie?

Jak wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie?

Co ma zrobić kierowca, który postanowi wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie? Odpowiedź zależy tak naprawdę od kraju, w którym jego dokument został wydany. Sprawdźcie.

Zagraniczne prawo jazdy - kraje UE i konwencji wiedeńskiej:

W tym przypadku sprawa jest niezwykle prosta. Bo do wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie nie jest konieczne spełnianie żadnych dodatkowych warunków. Dokumenty wydane przez kraje Unii Europejskiej i będące członkami konwencji wiedeńskiej są w pełni honorowane w Polsce.

Zagraniczne prawo jazdy - pozostałe kraje:

Jeżeli kierowca posiada zagraniczne prawo jazdy wydane przez inny kraj, niż będący częścią UE lub konwencji wiedeńskiej, w czasie składania wniosku prowadzący będzie musiał wygenerować tzw. Profil kandydata na kierowcę (PKK). Na jego podstawie musi udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i tam przejść z wynikiem pozytywnym egzamin w części teoretycznej. Dopiero na tej podstawie będzie mógł wymienić zagraniczne praw jazdy na polskie.

Zagraniczne prawo jazdy - konieczne dokumenty i formalności:

Pierwszym z załączników jest oczywiście zdjęcie. Poza tym kierowca powinien dołączyć kserokopię zagranicznego prawa jazdy wraz z jego tłumaczeniem wykonanym przez tłumacza przysięgłego. Jeżeli o wymianę prawa jazdy na polskie ubiega się obcokrajowiec, dodatkowo jest zobligowany do przedstawienia karty pobytu stałego lub czasowego. A w sytuacji, w której w zagranicznym prawie jazdy nie jest określony termin ważności, urzędnicy poproszą o dostarczenie orzeczenia lekarskiego.

Koszt wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie jest taki sam, jak w przypadku wyrabiania dokumentu przez polskiego kierowcę. To oznacza opłatę w kwocie 100,50 zł. Termin załatwienia sprawy to 14 dni liczone od dnia złożenia dokumentów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama